| Vladi4ok a întrebat:

TPU! Am 13 ani,si inca mi-e frica de intuneric,ma acoper cu plapuma pana la ureche,si nu pot sa nu ma invelesc, De ce ma tem? Cum sa scap de fobia aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bianca306 a răspuns:

Stiu si eu am 13 ani si fac asa, lol in sfarsit gasesc o persoana care pateste la fel! Si eu imi pun plapuma in cap de frica + perna. Asta e pana cand vei fi mai mare nu poti sa faci nimic.

| TofanCristi a răspuns:

Frica de intuneric are radacini adanci in copilarie. Probabil ca ai fost influentat de filmele de groaza sau alte lucruri infricosatoare. Intunericul stimuleaza imaginatia, deoarece lumina este un factor care te atrage adeseori de la asemnea ganduri. Ai putea incerca o veioza de noapte, care sa nu lumineze foarte puternic pentru inceput. Putin lapte cald, o carte buna sau mult efort fizic iti pot stimula somnul. De obicei cand esti obosit visele ti se sterg din constient.

| dragutzairina a răspuns:

Buna! Lasa televizorul aprins cand te culci.Si nu te uita la filme de groaza.Nu prea ai cum sa scapi de aceasta fobie.Nu stiu exact de ce te temi de intuneric.Pot fi 1001 de motive.Pup! funditaaaa? kiss big grin puppy dog eyes

| cosmin655 a răspuns:

De obicei cand o persoana crede in ceva, creierul se fixeaza pe aceea idee.Cineva imi spunea ca oamenilor nu le e frica de intuneric si de ce se poate ascunde in el.Pentru inceput daca te uiti la filme de groaza renunta la ele deoarece intunericul sporeste imaginatia mult,si eu ma uitam la filme de groaza si aveam probleme,auzeam voci care nu erau,parca auzeam pasi si rasete pe holl, si vedeam chestii ce nu exista(am vazut intr-o seara un film de groaza care m-a speriat asa de rau incat am scos calc din priza la jumatate).N-am putut sa dorm toata noaptea si nu mi-am putut scoate ce era in filmul ala(imaginile si ce se intampla in el) din cap timp de o saptamana. Poti sa te invelesti, nu e nimic rau in asta, si eu ma invelesc din obisnuinta nu din o anumita teama dar oricum dau plapuma jos in timpul noptii fara sa-mi dau seama.N-ai de ce sa te temi, intunericul e lumina noptiibig grin