| Liniuta a întrebat:

Cum fac sa scap de fobia de liniste deplina in intuneric?
Si inca ceva : exista vreo explicatie pentru. asta? [adica de la ce vine fobia asta]

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Frica de intuneric nu e o fobie ...frica de intuneric si cea de inaltime sunt rodul evolutiei omului! pe scurt inainte *acum zeci de mii de ani * daca ieseai afara noaptea,aveai toate sansele sa fii atacat de animale! iar faza cu inaltimea, e normala, oricui ii e frica intr-o masura mai mare sau mai mica de asta nu? ...corpul uman s-a adaptat!
.Cu timpul scapi treptat de frica de intuneric!
Toti copiii cand sunt mici le este frica de intuneric.iar cand ajung la adolescenta mai putin de 50 % prezinta aceasta frica!
tu stai linistit/a, si gandeste-te la linistea din intuneric ca pe un moment de relaxare! pana la urma e destul de relaxant sa fii inconjurat de intuneric si de liniste!

| Chris a răspuns:

De fobii scapi doar infruntandu-le. Incearca sa stai singur/a pe intuneric, intr-o liniste deplina. La un moment dat, nu o sa iti mai fie frica.

| Mâcrofon a răspuns:

Da