| Carolina1972 a întrebat:

TPU! Cât costa o naștere naturală la stat in 2021? Iar in cazul in care este necesară cezariana costa mai mult? Multumesc! Rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nasterea in spitalele de stat este total gratuita.Asta chiar si in cazul in care va exista o urgenta medicala, sau conditii speciale, care vor impune cezariana.

Atat nasterea propriu-zisa, cat si ingrijirile medicale pentru mama si bebelus in toate zilele de internare necesare (in cazul in care a fost nastere naturala la termen, iar bebelusul nu are probleme, normal sunt 3 zile, dar in alte conditii poate fi mai mult) sunt servicii medicale total gratuite.

Poti lua niste banuti la tine, de preferat mai marunti, in eventualitatea in care vei vrea tu sa iti cumperi ceva (o cafea, o apa minerala, ceva dulce, o revista etc.).

Multa sanatate si nastere usoara!

| mi25 a răspuns:

E bine sa dai la infirmiere cate ceva - in jur de 10 lei pe zi la fiecare - pentru a avea o atentie mai mare.
La medici si asistente nu ma pricep, deoarece acum au salarii bune.