| SlenderMan299 a întrebat:

TPU! Cum pot scapa de balbaiala? De fiecare data simt ca uneori nu am aer si incep sa ma balbai sau ca nu pot scoate cuvintele din gura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Un logoped te poate ajuta.
Dar poti repeta cuvintele in fata oglinzii cat poti de clar si cu toata gura.

| FuriaGogoasei a răspuns:

Trebuie sa te concentrezi mai mult pe vorbit, sa faci lectii de dictie, sa citesti mai mult. Toate astea te vor ajuta.

| Andreeabubu94 a răspuns:

Balbaiala asta poate provenii din anumite emotii sau trairi. Ar fi bun sfatul unui specialist. De exemplu eu cand incep sa ma balbai fac o pauza mica in vorbire dupa care incep sa vorbesc dar foarte rar si cat pot eu de corect. Si usor usor nu mam mai balbait. Fac asa doar cand ma grabesc sa zic ceva. Incearca si tu poate te va ajuta