| anonim_4396 a întrebat:

TPU.

Eu am sindrom premenstrual de 10 zile si inca tot nu mi-a venit inca prima menstruatie.

P.s am toate celelalte semne.

Cand ma pot astepta sa-mi vina?

P.s: De joia trecuta ma doare burta, capul, spatele.

Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sindromul premenstrual precede cu cateva zile menstruatia (in medie 5 zile). Nu ai sindrom premenstrual acum si menstruatie la toamna. da, este posibil ca aceste mici semne sa anunte apropierea menstruatiei peste cateva luni, dar nu poarta numele de sindrom premenstrual. daca se mai prelungeste, ar fi bien sa mai cauti si alta cauza, fiindca este foarte suspect sa ai aceste dureri la varsta ta. Nu ai fost nesimtita, stai linistita, esti doar un copil nerabdator si care inca nu s-a informat suficient. Multe ore la biblioteca te vor ajuta sa intelegi mai bine ce se intampla cu tine. Toti am trecut la varsta ta prin schimbari greu de inteles, de aceea e important sa te informezi in ritmul tau, sa citesti mult de tot despre anatomia si fiziologia ta, dar nu de pe internet, ci carti scrise de medici adevarati in care exista explicatii reale si nu fantezii. Si nu mai astepta menstruatia cu atata nerabdare, o sa ai si menstruatie si te vei trezi ca sunt luni in care ai vrea sa n-o mai ai, dar va trebui sa te adaptezi si sa treci zambind peste faptul ca uneori ai dureri ed burta de nu te poti da jos din pat si totusi trebuie sa mergi la o teza sau la un examen sau la piata si alteori toata lumea se zbenguie in piscina in timp ce tu stai cu o carte pe mal. Nu spun ca a avea menstruatie e ceva rau, eu cred ca e un atribut al feminitatii, ca este ca un ceas fiziologic care iti arata in fiecare luna ca esti sanatoasa si care iti reaminsteste ca ai cel mai mare dar al oamenilor, acela de a da viata (mai tarziu, desigur). Dar este timp pentru asta, stai linistita. daca te vei documenta, vei afla ca e bine ca menstra sa vina dupa 12 ani si mai bine spre 14 ani, fiindca o menarha precoce creste usor riscul de cancer de san, in timp ce o menarha fiziologica putin mai tarzie (dupa 12 ani) e un factor de protectie impotriva cancerului de san.
Asa cum spuneam, o sa ai timp de menstruatii, stai linistita, nu mai sta ca pe ghimpi ca va aparea ea cand organismul tau va fi pregatit.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Extrem de rar prima menstruatie este precedata de sindrom premenstrual. Si aproape niciodata sindromul premenstrual nu dureaza 10 zile. Deci trebuie sa cauti alte cauze pentru simptomele tale. Este extrem de putin probabil sa anunte iminent o menstruatie, probabil inseamna altceva.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU ai avut ÎNCĂ menstruaţie, atunci NU există o "regulă generală" pentru sindromul premenstrual :(

Cel mai probabil, aceste dureri sunt doar dureri "pregătitoare"/trecătoare şi NU indică momentul în care ar putea să-ţi vină menstruaţia...

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu asa am 12 ani dar fac la toamna 13 si am toate semnele si nu mai vine. Ca as vrea sa scap si de emotiile alea pe care le am. -_-

| Lariiiiiiii a răspuns:

Brigaela tot ce spui tu e fals imi pare rau ca o spun.dar majoritatea fetelor au dureri deci..si nu am nimic pentru ca am fost la doctor si a zis ca o sa-mi vina ciclu, nici mama nu e de acord cu raspunsul tau.

| Brigaela a răspuns (pentru Lariiiiiiii):

Eu sunt medic, iar mama ta cred ca nu este si nici nu prea se inforemeaza, spune ca tot ce e pe net sunt prostii fara sa gandeasca deloc daca nu cumva este adevarat. Extrem de rar fetele au sindrom premenstrual inainte de PRIMA menstruatie (ai fi a doua din cateva sute de fete cu care amdiscutat despre asta). faptul ca am mai intalnit una, arata ca nu e imposibil, dar posibilitatea este in jur de 0, 2%. in plus, un sindrom premenstrual de 10 zile indica o problema hormonala foarte severa (citeste o carte despre asta si vei vedea ca durata cceptata a sindromului premenstrual este de maxim 5 zile), si mi se pare neobisnuit ca o fetita de varsta ta sa fie atat de bolnava. daca ai fi fost la emdic si medicul ar fi stabilit ca tu ai sindrom premenstrual fara menstruatie de 10 zile, fii sigura ca ti-ar fi facut multe multe analzie, fiindca asa ceva apare la femeile cu probleme endocrine serioase si trebuie investigat cu atentie si tratat. parerea mea este ca iti doresti foarte mult sa ai menstruatie si de aceea legi orice chestie de evenimentul mult asteptat. ca probabil din aceasta disperare ai foat la un medic care ti-a zis sa stai linistita, ca menstra va veni in curand (in nici un caz nu ti-a zis ca suferi ed 10 zile de sindrom premenstrual si emnstra trebuie sa apara imediat), iar restul sunt fabulatii de-ale tale. Las-o mai moale, menstruatia va veni cand va fi momentul, poate acum sau poate mai tarziu. Este posibil sa ai sindrom premenstrual inainte de prima menstruatie, cam una din 500 de fete are asa ceva, deci poti fi tu aceea. dar daca sindromul premenstrual va dura vreodata in viata ta, Doamne fereste, 10 zile, sa te duci repejor la medic, ai nevoie de investigatii. dar eu sper sa fii norocoasa si sa nu ai probleme atat de grave fizice, totul sa fie doar in mintea ta de copil.

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru Brigaela):

Buna ziua, scuzati nu am stiut ca sunteti medic dar pe mine de acuma aproape 2 saptamani intr-o joi m-a durut burta foarte tare si pe sub burta, m-a durut capul foarte tare si spatele si medicul mi-a zis ca o sa-mi vina menstruatia in curand, dar nu pot stii peste cat timp, mama a zis ca pana in toamna o sa am menstruatie, pai oare ce sa cred? Va rog sa ma iertati pentru ca am fost nesimtita cu dumneavoastra.

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru Brigaela):

Doamna doctor, medicul mi-a spus ca menstruatia va aparea in curand nu inteleg de ce nu m-ati crede, mi-a facut ecograf si mi-a spus ca o sa-mi vie menstruatia incurand.

| Brigaela a răspuns (pentru Lariiiiiiii):

Te cred, dar incurand nu inseamna in urmatoarele 5 zile (ca sa explice un sindrom premenstrual), ci in urmatoarele cateva luni.

| Brigaela a răspuns (pentru Lariiiiiiii):

Sindromul premenstrual precede cu cateva zile menstruatia (in medie 5 zile). Nu ai sindrom premenstrual acum si menstruatie la toamna. da, este posibil ca aceste mici semne sa anunte apropierea menstruatiei peste cateva luni, dar nu poarta numele de sindrom premenstrual. daca se mai prelungeste, ar fi bien sa mai cauti si alta cauza, fiindca este foarte suspect sa ai aceste dureri la varsta ta. Nu ai fost nesimtita, stai linistita, esti doar un copil nerabdator si care inca nu s-a informat suficient. Multe ore la biblioteca te vor ajuta sa intelegi mai bine ce se intampla cu tine. Toti am trecut la varsta ta prin schimbari greu de inteles, de aceea e important sa te informezi in ritmul tau, sa citesti mult de tot despre anatomia si fiziologia ta, dar nu de pe internet, ci carti scrise de medici adevarati in care exista explicatii reale si nu fantezii. Si nu mai astepta menstruatia cu atata nerabdare, o sa ai si menstruatie si te vei trezi ca sunt luni in care ai vrea sa n-o mai ai, dar va trebui sa te adaptezi si sa treci zambind peste faptul ca uneori ai dureri ed burta de nu te poti da jos din pat si totusi trebuie sa mergi la o teza sau la un examen sau la piata si alteori toata lumea se zbenguie in piscina in timp ce tu stai cu o carte pe mal. Nu spun ca a avea menstruatie e ceva rau, eu cred ca e un atribut al feminitatii, ca este ca un ceas fiziologic care iti arata in fiecare luna ca esti sanatoasa si care iti reaminsteste ca ai cel mai mare dar al oamenilor, acela de a da viata (mai tarziu, desigur). Dar este timp pentru asta, stai linistita. daca te vei documenta, vei afla ca e bine ca menstra sa vina dupa 12 ani si mai bine spre 14 ani, fiindca o menarha precoce creste usor riscul de cancer de san, in timp ce o menarha fiziologica putin mai tarzie (dupa 12 ani) e un factor de protectie impotriva cancerului de san.
Asa cum spuneam, o sa ai timp de menstruatii, stai linistita, nu mai sta ca pe ghimpi ca va aparea ea cand organismul tau va fi pregatit.

| Lariiiiiiii a răspuns:

-.-" am fost la doctor si a zis ca trebuie sa-mi vina dar aici voi dati raspunauri aiurea a zis si mama ca pe net sunt doar prostii dar ok. fara suprare