| lovemusiiiiiiiic a întrebat:

TPU! Repede! Va rog! Deci, am mai mult de'o luna de cand stau si ma strofoc cu niste masele. Am o doctorita stomatolog, cunostinta de'a familiei, insa tot timpul sta, si ma indelungeste! mor, nu mai pot! am o masea in partea dreapta la care pana acum mi-a pus treatament de vreo 4 ori cu plomba provizorie, si la care mi-a omorat nervul, si tot imi ubla cu acul pe'acolo de fiecare data. mai am una sus, pe partea stanga, la care mi-a pus tratament de 2 ori tot cu plomba, si ma doare, asa ca o jena nu stiu, e ciudat urat, cum vreti sa ii ziceti. eu nu mai pot. si cand am fost saptamana asta la control, i'am spus ca ma doare aia de sus, si a zis ca asta ar insemna sa imi scoata nervul si ca nu e chiar asa de usor (acum nu stiu la ce s-a referit, ca nu mi'e usor mie de indurat, sau ei nu ii e usor de scos nervul -__-") si a zis ca data viitoare imi pune plomba definitiva la asta de sus. [mor!] Apropo, mi-a mai facut si 2 anestezii, pana acum la cea de jos, si am 16 ani! Si altceva! In momentul de fata nu am durere, dar am o jena ciudata, la ambele masele. Siii vara asta o sa imi pun aparat dentar, vreau o data sa scap de ea, si ea tot ma indelungeste cu tratamentele care mi le pune! Acum nu vreau sa o critic, dar nu inteleg, de ce ma tot tine atat! Va rog sa imi spuneti! M'am saturat sa sufar atat! Oare asa trebuie sa procedeze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Tratamentele de canal se fac in mai multe sedinte, adica "scosul nervului". Doctorita ta nu greseste cu nimic. Daca ai avut carie si ea ti-a pus un pansament provizoriu, aia se numeste coafaj. Daca nu te doare, iti poate pune in sedinta urmatoare plomba definitiva. Daca te doare, trebuie scos nervul, ceea ce dureaza vreo 4 sedinte. E normal, nu ai de ce sa iti faci griji. Canalul trebuie tratat, curatat, dezinfectat etc pentru ca de-aia te doare, pentru ca acolo exista microbi.

| julika83 a răspuns:

Da` de ce nu schimbi tu medicul? Spune-le parintilor ca a lalait-o destul si mergi in alta parte. in mod normal, odata ce a plombat, chiar si provizoriu, n-ar trebui sa te mai doara decat daca iti cade plomba. daca a si omorat nervul, atunci nu mai are ce sa te doara. concluzie: schimba medicul repejor.

| Bijouu a răspuns:

Poate atat stie.consulta alt stomatolog, se pare ca nu face o trebuie prea buna ..parerea mea

| LiazAdrian a răspuns:

Linisteste-te! straight face
Stai linistit, ca si eu am avut probleme cu maselele... Stiu cum fac dentistele astea. Te tine, acolo, la stomatolog te tine ca sa-ti i-a banii! straight face Si eu tot in partea dreapta, te doare foarte mult, nu-i asa? sad Iti recomand sa tii niste apa calduta, sa te speri pe dinti, nu cumva sa impingi maseaua/dintele! Ca o sa te doara, de chiar o sa mori... Doamne, aparat dentar? straight face Vad ca "nervul" meu a plecat.

| lovemusiiiiiiiic explică (pentru LiazAdrian):

Stai linistita! (sunt fata) laughing cum aidica "vad ca nervul meu a plecat"? raised eyebrows

| LiazAdrian a răspuns (pentru lovemusiiiiiiiic):

"Linistita"? straight face Eu sunt baiat! vreau sa spun ca nervul pe care il aveam, parca a disparut! intelegi?