| axml34 a întrebat:

Buna TPU
E normal sa te doară o măsea cu nervul scos cu o plomba provizorie?
Si daca îmi pune plomba definitivă mă va durea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Să ne înțelegem ce fel de durere. Ar trebui doar să fie o jenă și o durere specifică după o intervenție chirurgicală stomatologică. Nu o durere violentă ca cea cariată care are nervul afectat.
Deci, depinde acum ce durere prezinți. Pot exista multe tipuri de dureri.
În cazul tău ți s-a făcut obturație de canal. Prin acea obturație ți s-a scos nervul și ți s-a plombat temporar măseaua urmând să revii peste câteva zile să îți pună plomba definitivă. Odată ce nervul a fost scos după obturația de canal durerea dispare complet.

| llg a răspuns (pentru Anonimuserr):

Poate sa ii fi uitat vreun con de opturatie pe canal daca e o durere mai intensa.

| Anonimuserr a răspuns (pentru llg):

Atâta timp cât nu mai există nervi nu văd de unde ar proveni durerea. Sincer asta ceea ce ai spus tu cu conul pe canal nu provoacă durere pentru că nu mai există nerv. Poate nu a fost scos bine.

| llg a răspuns (pentru Anonimuserr):

Pe mine m-a durut... un alt dentist mi-a zis ca mi-a perforat plafonul dintre masea si gingie... si avea un traiect deviat. Practic intepa gingia. De acolo si durerea.

| Anonimuserr a răspuns (pentru llg):

A e clar atunci. Dar oricum în pulpa dentară nu mai există nerv. Durerea este cum ai spus și tu între măsea și gingie. E corect ceea ce spui. De a acolo vine durerea.

| axml34 explică:

Pai durerea e ca un impuls, si la atingere mă doare.
Însă eu nu inteleg ca ea a mai pus o data plomba provizorie si nu m-a durut decât o zi, acum a pus alta si asta ma doare de 3 zile intruna, nu stiu ce sa fac.
Trebuie sa merg la ea sa îmi pună plomba definitivă si ma tem ca ma va durea