| ccnv a întrebat:

Tratamentul hormonal ingrasa? Mentionez ca iau Spironolactona. Am mai luat pastile hormonale inainte,si chiar am slabit facand miscare, acum iau doua tipuri de pastile si nu stiu ce sa zic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista numeroase preparate hormonale. Unele, precum cortizonul, favorizeaza obezitatea. Altele, precum hormonii sexuali feminini cresc pofta de mancare. Spironolactona nu este un tratament hormonal, ci unul anti-hormonal, respectiv un inhibitor al hormonului numit aldosteron. Nu influenteaza greutatea corporala.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Tratamentele hormonale, luate fara avizul medicului, in cantitate neadecvata, pot face si rau si ingrasa.Eu,fiind la menopauza, ar trebui sa fac tratament hormonal, dar nu am incredere in cunostintele medicilor de la noi despre aceasta problema.Mai bine imi fac analize de doua ori pe an, iau multivitamine, omega3, Q10, ceai verde.

| WeAreLegion a răspuns:

Lasale dracu de pastile hormonale, esti nebuna, doar fa sport nu mai lua nenorociri dinalea, dieta si sport, organismul tau nu are nevoie de hormoni pentru ca ai poate produce singur!

| ccnv explică (pentru WeAreLegion):

Nu sunt pastile de slabit, sunt pastile pe care le iau pentru ca am o afectiune. Si fac dieta si sport.