| anonim_4396 a întrebat:

Tratez de doua luni o masea si am fost la dentist care mi-a scos nervul si mi-a opturat canalul. Acum cand trec cu limba peste acea zona simt o durere si o schimbare a obrazului, e o ciuperca? Cum o tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Cat timp a trecut de la obturatia radiculara (obturarea canalelor)? daca e recenta obturatia poate ca ti-ai muscat obrazul... poate ti-a facut o anestezie si din greseala te-ai muscat de obraz, e foarte des intalnita aceasta problema... nu simti nimic si iti musti singur obrazul... o alta cauza ar putea fi o afta... in locul punctie unde s-a facut anestezia se mai intampla sa se formeze niste afte care sunt destul de dureroase... daca te doare dintele in sine... exista 2 situatii... sau obturatia este incorect facuta si poate ai norocul sa iti fi facut o cale falsa... sau au puroi la radacina... senzatie de dinte inalt ai? radiografie la acel dinte inaintea inceputului de tratament ai facut? eu zic sa faci asa... sa iei de la farmacie pentru obraz Planta gingivala asa se numeste cum am scris PLANTA GINGIVALA este pe baza de plante si are prevazut pe capac o pensula cu care te poti da pe obraz (e foarte buna in orice afectiune a cavitatii bucale, nu ma refer la carii normal ci la mucoase, gingii, afte, gingivite, eruptii dentare la copilasi), are gust bun si e foarte bun, tot de la farmacie sa iei apa de gura cu clorhexidina si sa te clatesti de cateva ori pe zi cu aceasta apa... daca de la opturatia radiculare a trecut mai mult de 2-3 saptamana intoarce-te la medicul stomatolog sau mergi la altul cu o radiografie de pe acel dinte... sa vezi cauza durerii... daca ai puroi pe radacina in functie de ce dinte este trebuie scos sau poate fi tratat in continuare... in mod normal dupa o obturatie radiculara corect facuta cu o pulpectomie corecta (scos de nerv) facuta acel dinte nu trebuie sa doara... sanatate multa

4 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Pai sincera sa sa fiu ai nimerit un stomatolog neexperimentat, asta am patit si eu pana mi -am schimbat stomatologul, nu mai sta pe ganduri schimbati stomatologul(eu dupa ce mi-am schimbat stomatologul am uitat ca ma mai doare maselele asa medic bun am nimerit)mergi numai decat la medic poate fi o infectie pe canal si trebuie tratat la timp,(in mod normal dupa scoaterea nervului la masea te mai deranjeaza durere la cald, rece timp de 2 saptamani si cu timpul nu mai simti durere, mai ales dupa ce e tratata si plombata sau inbracata)

| Filip23 a răspuns:

Propolis glicolic (picaturi)

| copolovici a răspuns:

Dacă ai fost de curînd la stomatolog, poate fi vorba doar de trauma locală pe care a suferit-o ţesutul în timpul intervenţiei. Dacă vezi că problema persistă (mai mult de două-trei zile, mergi din nou la acelaşi stomatolog şi explică-i ce te doare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sall am si eu o problema...ma doare maseaua ingrizitor dar nu e cariata ce sa fac?