| Ana-Maria94 a întrebat:

Vineri merg la dentist si trebuie sa-mi scoata o masea, e prima data si imi este foarte frica, imi face anestezie, dar tot cred ca o sa simtsad...care va-ti scos vreo masea? si cum a fost? ati simtit ceva? mersi.

Răspuns Câştigător
| catthshshshs a răspuns:

Curaj fetita! Cati oameni morti ai vazut tu iesind de la dentist?big grin

Nu ai absolut niciun motiv sa te sperii. Ti-o scoate, doare un pic, si gata! Va fi apoi ca si cum nu ar fi existat! Si cu anestezie e mult mai bine, nu te va durea aproape delocwinking

11 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Daca consulti un medic stomatolog bun si cu chef de munca, foloseste o anestezie locala si nu simti decat mici intepaturi.

| OanaG a răspuns:

Daca iti face anestezie cum sa simtilaughing

Nu te doarewinkingDu-te linistitalove struck

| Sოﺁℓε a răspuns:

Am fost si nu m-a durut deloc nu simti nimic sporr la scos dinti!

| juniper a răspuns:

Eu prima data cand mi-a scos o masea mi-a dat o injectie si nu am simtit cine stie ce, desi sus doare mai tare, pur si simplu mi-am tinut respiratia in timp ce facea injectia, iar dupa cateva minute cand isi facea efectul injectia, mi-a scos-o si nu am simtit nimic.

| Ana-Maria94 explică:

Va multumescv pentru incurajari, de obicei imi place sa merg la dentis, dar cu scosu maselei e prima data si imi este putina frica. dar o sa treaba, va multumesc mult.

| Alisa a răspuns:

Nu o sa simti acul, doar ca incet, incet o sa simti asa cum ca ai buzele mai mari, falcile, etc.

Si atunci o sa fie amortita toata gura, probabil cand o sa vorbesti nu prea o sa se inteleaga ce spui, depinde.

Nu ai de ce sa iti fie frica.
Bafta, si numai bine!

| BRG a răspuns:

Bună eu anul trecut în luna mai mi-am scos măseaua, fiind sub efectul anesteziei cei drept locală, nu a-m simțit nici o durere, dar și mînadoctoriței este de aur, mai ales că eu am și diabet.

| adydassler a răspuns:

Sincer? eu cand am fost, dentistu' a incercat sa imi salveze maseaua, dar nu s-a putut, asa ca mi-a scos-o, dar sa fiu sincer si eu eram determinat sa scap de masea prin orice as trece, si m-a durut putin cand mi-a dat injectie, dar mi-am spus ca maseaua m-a durut de cateva zile asa ca inca cateva ore as pute sa mai rezist si dupa aceea nu o sa ma mai doara, asa ca sigur fara putina durere nu cred ca o sa scapi(nu vreau sa te ingrijorez)dar gandeste pozitiv dupa ce o sa iti scoata maseaua nu are ce sa te mai doara...succes si sa fi tarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu dureaza mai mult de 2 minute pana ti-o scoate deci si daca o sa te doara nu o sa dureze prea mult dar oricum nare cum sa te doara dar pur si simplu simti cum il lucreaza si ti-o smluge afara dar nu te doare pur si simplu nu trebuie sa te gandesti ca o sa te doara sau sa-ti fie frica. Faza naspa e dupa aia ca tot iti curge sange de acolo vreo 2 ore si nu ai voie sa clatesti si simti ca tot asta ai nevoie sa faci si apoi urmatoarele 2 zile o sa-ti fie putin cam greu sa mananci pe partea aceea dar doart vreo 2 -3 zile pana se inchide cat de cat locul totusi e de preferat sa eviti vreo 2 saptamani partea aceea si mai bine iti iei scutire pe ziua urmatoare ca s-ar putea sa nu ai chef de nimica si plus ca nu e bine sa iesi afara la curent ca apoi sa nu ti se umfle mai bine stai la caldurica acasa ca o zi nu pierzi mare lucru big grin oricum nu-ti face grij e mai bine pentru tine sa ti-o scoata afara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mi-am scos eu azi una si este groaznic in cazul meu mi-a facut 2 injecti una in cerul guri si una in gingie si dupa ce iti amorteste nu mai simti nimica dar dupa aceea iti vine sa sari pe pereti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai tare te doare dupa 7, 8, 10 de ore de la interventie eu am scos-o la ora 12 si a acum e 21:40 si ma doare. inclusiv cap si ureche