| cupalarie a întrebat:

Tusesc de mult timp dar nu sunt racit. Ce poate fi? Nu sunt fumator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o alergie, chiar un astm. Poate fi o tuberculoza. Nu amana, mergi maine la medicul de famil si de acolo la pneumolog.

10 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Si eu am avut probleme grave cu tusea. Tuseam in continuu.Am fost la medic si mi-a spus ca am o forma usoara de bronsita si mi-a prescris o reteta cu niste medicamente.Nu au fost foarte eficiente, dar in timp mi-a trecut.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Ar putea fi orice boala legata de plamani chiar daca nu esti fumator. Ar putea fi o bronsita, un TBC, pleurezie, absolut orice. Du-te de urgenta la medicul tau de familie ca sa-ti dea o trimiter(ca numai cu trimitere se poate)pentru a-ti face o radiografie pulmonara, cu care sa mergi la pneumologie si a o interpreta. Mai poate fi un astm, dar numai un pneumolog se poate pronunta. Cu cat stai mai mult cu atat orice ar fi evolueaza si e mai greu de tratat.

| nicky a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la specialist iar acest te va trimite in mod sigur sa-ti faci o radiografie pulmonara sa vada exact despre ce este vorba. Nu trebuie sa fi fumator ca sa faci ceva la plamani. Sanatate.

eileen
| eileen a răspuns:

Vai, asa face si prietenul meu de imi vine sa il arunc pe pereti! el a avut pneumonie acum ceva timp dar se imbraca mult prea subtire pentru vremea din brasov, deci nu te imbraca subtire! de asemenea, poate fi un semnal intern, mergi la un consult la plamani.

| mioara a răspuns:

Ia o ridiche neagra scobesto la mijloc si pune zahar lasa se topeasca si bea zeama

| otypa a răspuns:

Cred ca ai baut apa sau suc rece.nu trebuie neaparat sa fumezi...mergi la un medic.

| yami a răspuns:

Cel mai sigur este un consult! poate fi orice, de la cal mai minor lucru la cel mai... dar pentru linistea ta si ca sa si scapi de tuse, fa o programare si in cateva zile stii sigur ce si cum...

| gherghe_9739 a răspuns:

Sa-ti faci o radioscopie pulmonara nu radiografie dar totusi ca sa nu mai tusesti iti dau o reteta simpla; 1/2 kg.praz se toaca si se fierbe in 1/2 l apa.se strecoara sipasta se paseaza bine se amesteca cu 3 linguri de miere se iau cate 3 linguri pe zi timp de cateva zile.cauta pe net la PRAZ sunt mai multe retete.

| littleony a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consultzi un medic .nimeni nu iti poate spune mai bine ce ai ...multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spuneti-mi si mie ce sa fac daca tusesc foarte tare si mai ales noapte