| NのON a întrebat:

Daca am gatul iritat (tusesc si sunt racit) se poate intampla ceva daca fumez?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bunăî.
Măcar pe perioada când ești bolnav/ă nu mai fuma, nu faci altceva decât să înrăutățești situația.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Da, iti iriti gatul si mai mult si simptomele se vor agrava( tuse, senzatie de usturime locala).

| Raniia a răspuns:

Cand caile respiratorii sunt iritate din cauza fumului de tigara se declanseaza, in mod reflex, tusea.
Lasa-te de fumat! boala ta se poate complica!
Ai grija de sanatatea ta, incarca-ti plamanii cu aer proaspat!

| mona a răspuns:

Nu te incurajez dar nici nu iti recomand dar la mine nu s a intamplat nimic rau, din contra aveam impresia ca imi calmeaza tusea pe moment[fumul]

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Bună.
Da, fumatul poate face rău. Fie gâtul umflat sau nu. Te sfătuiesc să lași țigările până îți trece. Și fă gargară cu ceai de mușețel.

| Delicacy a răspuns:

Depinde de fiecare organism.Eu,spre exemplu, fumam şi când aveam pneumonie intercostală şi nu am păţit nimiclaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Da se pot agrava lucrurile în mai rău.
Lasă ţigările,îţi fac rău, ambiţionează-te şi fă cumva să te laşi de ele, hai că se poate, trebuie doar să vrei!
O să-ţi treacă mai greu iritaţia!
Te pup, respectă-ţi sănătatea!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Te ustura si mai tare in gat si o sa iti treaca mai greu iritatia!

Răspuns utilizator avertizat
| Weider a răspuns:

Ingreunezi situatia.

Răspuns utilizator avertizat
| allexya501 a răspuns:

Este foarte foarte rau daca fumezi! deoarece acel "drog" iti intra in plamani si lasa un strat gros de "cenusa" ce iti va ingreuna respiratia pana la epuizare totala! si in plus o simpla intrebare: CU CE TE AJUTA?
Pur si simplu eu pe pamantul asta 'cel putin' sunt in potriva sumatului.
O tigara iti ia un an de viata! in alte cazuri pote 10! Si in alte contexte raspunsul la intrebarea ta este ca cu cat vei fuma mai mult, cu atat te vei simti mai rau!

| Delicacy a răspuns (pentru allexya501):

O ţigară îţi ia un an din viaţă, dar râsul îţi mai dă doi în plus.Aşa că un fumător fericit, nu o să moară niciodatălaughing.

| S3nZ4TiOnS a răspuns:

Da, te simti si mai rau.