| paul999 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema nu sunt racit sau ceva dar am wheezing adica imi haraie pieptu si gatul parca... si imi tot vine sa tusesc simt ca am ceva in gat, mentionez ca sunt fumator de 1 an jumate cam asa, am 16 ani se poate de la fumat? sau cum iau ceva medicamente pentru frig... mi-a fost frig de revelion la picior si m-a durut piciorul coastele spatele pieptul se tot muta, se poate sa fie ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Aceasta respiratie suieratoare poate fi cauza unei bronsite astmatiforme declansata de anumiti factori alergeni.Trebuie sa mergi la medicul de familie pentru investigatii amanuntite si confirmare unui diagnostic.Lasa-te de fumat!

| paul999 explică (pentru Raniia):

Nu e chiar respiratie suieratoare, simt ca am ceva in gat nu stiu cum sa explic si imi vine sa tusesc si am o stare generala buna pot sa zic... nu ma doare gatul sau ceva pot sa mananc nu am treaba doar ca simt ceva in gat si nu respir greu poate e un inceput de raceala?

| Raniia a răspuns (pentru paul999):

Ti-am raspuns, ai mai pus intrebarea, du-te la medic pentru consult, poate fi un teren alergic, ai nevoie de investigatii amanuntite.

| Mihaela1964 a răspuns:

Buna.De la fumat nu e, dar agraveaza si fumatul.Bea ceai cald de tei, indulcit cu miere daca iti place, fa o baie fierbinte cu sare si mergi la medic sa te consulte, posibil sa nu treaca numai cu aspirine si nurofene.Numai bine!