| qieiqpalz a întrebat:

Uchiul meu are hernie de disc si mi-a povestit cum toti oamenii au zis sa se lase de sala(el face sala, nu pot sa zic ca e body builder d-ala dar e maricel face de vreo 7/8 ani ) si el a zis ca a fost la un medic pentru hernie si medicul a zis ca el poate face sport dar cu greutati mai mici, adica sa faca muschi la spate, sa faca nu stiu 1 h repetari cu exercitii mici si sunt curios daca asta se pune si la mine. Eu am scolioza dubla, oare pot incepe si eu niste exercitii pentru spate? Am fost la medic si merg inca dar am uitat sa o intreb +cred ca medicul s-a suparat pe mine nu mai zic de ce sa nu ma lungesc dar mi-a dat o foaie cu niste exercitii pentru spate si le-am facut dar nu simt mare lucru, adica e ca un fel de incalzire pentru mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu henie de disc sau scolioza ai mari riscuri daca faci eforturi!
E destula o miscare gresita si poti ramane in scaun cu rotile pe viata!

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Cu scolioza nu e chiar asa adica am de aproape de 1 an si 5/6 luni si cam stiu ce si cum dar de hernie nu stiu nimic ..si stiu cam ce imi "supara" spatele