| AlexandraEpureanu a întrebat:

Ultima data cand am fost la control la oftalmolog (intr-o dimineata) mi-au fost prescrisi urmatorii ochelari:
OS: -7.75 sferic, -2.50 cilindru
OD: -8.50 sferic, -3.00 cilindru
(dioptriile fiind in usoara crestere fata de controlul anterior, dar asta nu e ceva nou)

Problema e ca desi atunci cand sunt odihnita (de exemplu dimineata) vad foarte bine cu ei, atunci cand imi obosesc ochii (de exemplu in partea a doua a zilei sau dupa ce scriu/citesc/stau la calculator mai mult de o ora) incep sa vad mult mai prost, cel putin la distanta.

Ieri dupa-amiaza fratele meu m-a dus la un nou control (la un alt doctor) si de data asta reteta a fost de:
OS: -9.25 sferic, -2.50 cilindru
OD: -10.25 sferic, -3.00 cilindru

Azi dimineata m-a dus din nou la control (la un al treilea doctor) si reteta a fost aproape similara cu cea pe care o am acum, adica:
OS: -7.75 sferic, -2.50 cilindru
OD: -8.75 sferic, -3.00 cilindru

Deci, aparent, pe parcursul zilei, dioptriile mele cres cu aproximativ o dioptrie si jumatate...

Acum intrebarea mea e, daca e cineva care se pricepe, ce ar trebui sa fac... sa raman cu ochelarii astia, desi atunci cand sunt obosita nu-mi mai ofera suficienta corectie sau sa imi fac alti ochelari cu dioptriile mai mare, lucru care insa nu prea as vrea sa il fac, pentru ca ma tem ca imi voi strica si mai mult ochii. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| stejara2 a răspuns:

Buna, tot ce stiu este ca miopia avanseaza, mai ales in cazul in care pe langa ochelari nu se da si un tratament medicamentos in cazurile avansate ca al tau, de la -3 incepi sa-ti pui intrebari in legatura cu faptul ca va trebui sa faci ceva pentru a stopa acest lucru, ar fi cazul sa explici medicului care iti face controlul, acest decalaj de dioptrii, este ceva normal, caci ochiul oboseste de la efortul facut.Sanatate!