| AlexandraEpureanu a întrebat:

Am miopie forte si port ochelari pentru distanta de micuta, insa de anul trecut am inceput sa am probleme si la citit / scris si la ultimul control doctorul mi-a spus ca ochii mei nu mai reusesc sa se adapteze la distanta/apropiere si ca imi trebuie doua prescriptii diferite pentru distanta si pentru apropiere.

Reteta primita a fost:
Distanta
OS: -7.25 sferic, -2.50 cilindru 172 grade
OD: -7.75 sferic, -3.00 cilindru 178 grade
Apropiere
OS: -5.75 sferic, -2.50 cilindru 172 grade
OD: -6.25 sferic, -3.00 cilindru 178 grade

Si alternativele care mi s-au dat au fost fie doua perechi diferite de ochelari pentru distanta si pentru apropiere, fie ochelari bifocali, fie lentile de contact cu dioptriile pentru distanta, urmand ca pentru scris/citit sa port (peste lentile) ochelari cu plus.

Voi ce mi-ati recomanda din astea trei variante?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Draga Alexandra,in primul rand trebuie sa fii sigura ca oftalmologul Tau este foarte bun,pentru ca si problema pe care o ai este serioasa! Nu toate persoanele se pot adapta sa priveasca prin ochelarii bifocali,cad de multe ori sau ametesc. Lentilele de contact pun si ele niste probleme, am inteles ca trebuie scoase in fiecare seara si puse intr-o solutie speciala care nu e tocmai ieftina si dintr-o neatentie legata de igiena te mai poti si infecta.As opta pentru cele doua perechi.Am inteles ca miopiile,dar si alte afectiuni ale ochiului,acum se opereaza,cel putin la noi in Cluj,am cunoscut persoane cu miopie maxima, operate si care nu mai au probleme. Daca ai nevoie de adresa clinicii particulare, ma interesez.

| AlexandraEpureanu explică (pentru Felix65):

Ideea de operatie nu ma incanta cel putin in acest moment si asta din cateva motive:
- in ciuda dioptriilor mele, care intr-adevar sunt foarte mari, am o vedere corectata (adica cand port ochelari) foarte buna (20/20); de asemenea examenul de fund de ochi, de tensiune interoculara, etc sunt cat se poate de bune; in aceste conditii mi s-ar parea oarecum hazardat sa fac o operatie (care oricum ar fi implica destul de multe riscuri), cand eu functionez foarte bine atata timp cat am corectia necesara
- dioptriile mele inca nu sunt stabilizate si din cate stiu nu se recomanda operatii decat atunci cand timp de doi ani nu ti se mai schimba deloc dioptriile

Lentile de contact am mai purtat (ce-i drept nu full-time) si nu am avut nici un fel de probleme cu igiena lor; in schimb grija mea legata de lentilele de contact e ca nu stiu sigur daca le-as putea suporta full time, iar la dioptriile mele, fara corectie nu pot functiona nici macar prin casa, deci chiar si asa probabil tot mi-ar trebui si o pereche de ochelari de backup.

Varianta cu doua perechi care mi-o sugerezi tu mi s-ar parea si mie cea mai OK din multe puncte de vedere, insa ma gandesc ca de exemplu la scoala, cand trebuie sa ma uit cand la tabla cand in caiet, mi-ar fi foarte greu - cu ochelarii de distanta probabil mi-ar obosi ochii la scris, iar cu cei de apropiere probabil nu as vedea ce scrie la tabla. sad

| xDariuss a răspuns (pentru Felix65):

Buna Felix65!
Spui in acest comentariu ca tu cunosti persoane care au avut miopie maxima si acum nu mai au probleme! Deci sa inteleg ca la miopie maxima nu mai vezi deloc.
De aici deduc ca acele persoane oarbe, in urma unei operatii vad destul de bine si n-au probleme.
Vreau sa-ti spun povestea mea:
Am -17, 5 la un ochi, iar la celalalt -16
Crezi ca se poate corecta printr-o operatie? Avand in vedere ca am retina mai subtire din nastere si sunt sanse sa sufar si de o dezlipire de retina.
Poate te interesezi de acea clinica si imi dai un site ceva.
Multumesc!

| Himera a răspuns:

Cu riscul de a fi pe langa, nu ma pricep la problemele medicale, deci nu imi permit sa te sfatuiesc. Iti recomand, insa, exercitiile care stimuleaza muschii oculari si care imbunatatesc vederea(nu imi amintesc prea multe acum, cred ca o sa gasesti o varietate mai mare pe goagal) inainte sa te apuci de citit rotesti ochii in sensul acelor de ceasornic de 5-10 ori, cand citesti mult timp si simti ca nu mai vezi clar, uita-te in cel mai indepartat punct gasesti, hmm. nu mai stiu, cam atat.big grin

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns:

Din toate cele 3 variante eu nu ti-as recomanda niciuna! Pentru ca niciuna nu reprezinta variantele optime pentru a-ti imbunatati vederea la fel si nici operatii cu laser! Iti poti imbunatati vederea prin exercitii oculare, obiceiuri sanatoase si alimentatie corespunzatoare. Toate acestea le gasesti in manualul "Vedere Fara Ochelari" pe care il gasesti aici: http://vedereperfecta.com/imbunatatirea-vederii-natural