| AlexDorinel a întrebat:

Un copil care fumeaza cel puțin 5 țigări pe zi ce poate păți în viitor?

Ce probleme va avea?

Mie mi-au spus parintii ca cei mari sau chiar bătrânii care fumeaza, nu prea pățesc nimic deoarece ei au trăit o viata sănătoasă, au mâncat sănătos, nu ca noi din ziua de azi mâncam toate prostiile, mai avem și poluare a mediului la greu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Copil banuiesc ca inseamna 12-13-14 ani nu?
Este foarte devreme, desi eu am tras primul fum dintr-o tigara la numai 6 ani, la 14 ani fumam cateo tigara 2-3 colegi de gimnaziu, abia la 16 ani m-am apucat sa fumez cate 1 tigara pe zi, am mai facut si pauze dar pe la +20 si ceva de ani ajunsesem la 12-20 de tigari pe zi ceea ce mi se parea mult mai ales ca simteam grei plamanii, dupa lupte multe si grele m-am lasat definitiv si de 3 ani nu mai fumez, simt ca plamanii sunt ok.
Te sfatuiesc scoate-ti acest viciu din viata cat mai repede altfel va ramane definitiv, deja daca continui asa la 18-20 de ani vei depasi un pachet pe zi, si asta se traduce prin sanatate afectata si bani aruncati pe geam, eu de ex. decat sa fumez de 600 de lei /luna (1 pachet pe zi) bag bani in combustibil si imi cumpar ce mai vreau. Raman cu mai multi bani de la salariu si nici nu le fac burta goala magnatilor care detin fabrici de producere a tigaretelor.
Eu m-am referit numai cat as investi in tigari, normal ca nu am un venit de doar 600 de lei pe luna happy dar orice banut aruncat aiurea conteaza parerea mea.
E adevarat si ce au zis parintii tai faptul ca au fost oameni care au fumat toata viata si au murit de batranete, dar astia sunt generatille bunicilor si strabunicilor tai, cei care au mancat rosia de la ei din pamant, carne de la ei din orgrada etc
Acum suntem bombardati cu E-uri si alte substante nocive zilnic si sa mai bagi inca ceva toxic in organism este o mare prostie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Isi distruge plamanii indiferent de cat de sanatos mananca

| Frank51 a răspuns:

Doar începutul are 5 țigări. În mod absolut sigur se va transforma în dependență și nu e neapărat un lucru rău, dacă nu exagerezi.

Eu n-am fost niciodată dependent de ceva, dar am observat că am început să fumez 2 țigări pe săptămână. Deocamdată nu le cumpăr eu ci iau de la prieteni și asa as vrea să și rămână, pentru că din moment ce îți iei tu primul pachet, adios.

| gabicoo a răspuns:

Așa o să arăți la 25 de ani
https://m.youtube.com/watch?v=hYq4dXqE7Ew

| Felys a răspuns:

Poate face cancer, scrie asta pe toate pachetele de tigari dar toti se fac ca nu vad

| Zuzu1991 a răspuns:

Este o imbecilitate mare idea ca vezi doamne, cineva a trait o viata lunga si a fumat aproape toata viata asa ca vezi doamne eu de ce nu as fi la fel
este chestie de genetica, pentru fiecare care are norocul asta sunt 100mii care nu il au

poti sa faci cancer la plamani, la gat, etc., iar dupa metastaza cancerul se duce si la alte organe

si hai sa incerc sa te sperii rau, cea mai oribila moarte e cea de cancer la plamani, pentru ca foarte, foarte incet iti pierzi suficienta respiratorie, asa ca mori FOARTE incet

| mont a răspuns:

Depinde de noroc, are șanse mai mari sa se îmbolnăvească decât un nefumător dar nu e obligatoriu sa se îmbolnăvească din cauza asta.

| liliana77any a răspuns:

Ii va afecta plamanii, respriatia va fi greoie. unghiile se vor ingalbeni, va prezenta riduri si pielea va fi deshidratata.
Conform legii fumatul in cazul minorilor este interzis.