| eMelgooG a întrebat:

Am un prieten care fumeaza etnobotanice si as vrea sa il ajut sa se lase. Am fumat si eu acum ceva timp cand abia se deschisesera shop-urile; dupa ce am realizat ca imi pierd memoria pe termen scurt si nu ma pot concentra m-am lasat... mi-a fost foarte usor sa ma las nu am avut sevraj nu nimic; prietenul acesta al meu si acum m-ai fumeaza si chiar acum cateva zile s-a deschis din nou un coffe shop si mereu cand m-a intalnesc cu el sau ies la o vorba are ochii rosii, si imi povesteste cat de mult il tine starea si cat de mult ii place; problema e alta n-am nimic cu el ca fumeaza dar isi distruge viata... scoala a terminat-o de lucrat nu lucreaza si sta toata ziua pe banii parintilor si trage "cana"; cand nu are bani de cana imprumuta de unde poate; as vrea cumva sa il ajut sa se lase desi el nu pare sa vrea, dar nu vreau nici sa apelez la parintii lui; nu lucreaza nici nu pare sa incerce si nici nu are un hobby care l-ar putea distrage;
Am nevoie de niste sfaturi;
PS: am observat ca oamenii putin mai inteligenti se lasa de prostiile astea de plante;

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Asa e cine are cap si minte nu consuma bautura alcoolica, nu fumeaza si nu se duce din floare-n floare cu multe femei sau daca e femeie cu multi barbati. Cazul acelui om e complicat si unica sansa ar fi sa se interneze la un centru de dezintoxicare asa cum fac unii alcoolici sau drogati ca prin vorba nu da roade deloc ci tratamentul aplicat cand e internat cateva luni de zile.