| mara_9541 a întrebat:

Un copil in clasa 1, de 8 ani, cu tetrapareza spastica, inscris la o scoala normala de masa se poate considera a fi cu CES?(Se comporta normal doar ca atentia e putin scazuta, nu a frecventat gradinita, dar acest lucru se intalneste si la copiii sanatosi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Eu stiam ca tetrapareza spastica nu afecteaza intelectul ci, doar musculatura. Daca nu a fost la gradinita cred ca ii este greu sa se acomodeze in colectivitate si de aceea este mai timid si nu se poate concentra. Daca l-a admis la scoala cred ca este necesar ca sa se vorbeasca cu invatatoarea si sa fie rugata aceasta sa-i urmareasca activitate si daca este nevoie sa-l ajute ca sa se acomodeze si sa se obisnuiasca cu prezenta celorlalti copii ce-i sunt colegi.
Poate ca si colegii nu-l inteleg si el se simte privit mai intens si atunci si acest lucru il deranjeaza. Mai cred ca este nevoie si de evaluarea unui psiholog care si-ar putea da seama de dezvoltarea intelectului la varsta de 8 ani.
Cu intelegere si sprijin cred ca se poate ca sa inregistreze progrese si in socializarea cu ceilalti elevi si in dobandirea cunostintelor necesare pentru scoala.
Multa sanatate si multa iubire pentru un asemenea copil, care are nevoie vitala de dragostea si intelegerea celor din jurul lui.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Numai Comisia poate sa dea Certificat de CES. Exista o comisie de evaluare la care trebuie sa mergi in fiecare an pentru prelungirea certificatului. Cei de la scoala ar putea sa-ti spuna exact unde sa mergi.