| alma200033 a întrebat:

Un dinte care nu mai are nerv înseamnă că va cădea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Alma200033 te duci la stomatolog si ceri sa isi scoata dintele afara in caz contrar se poate infecta, in timp

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Dintii nu "putrezesc" nici dupa zeci de ani dupa ce ai murit.
Va cadea doar daca este cariat si netratat pentru ca va evolua caria si il va distruge.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Http://www.evenimenteoradea.ro/......i-au-nerv/

Nu rareori dinţii cu infecţii acute, cu puroi, dau dureri foarte intense, pulsatile, din cauza acumulării de secreţii în jurul rădăcinii dintelui bolnav. Se creează astfel o presiune foarte mare în interiorul osului maxilar sau mandibular.

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Ce are sula cu prefectura?

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Omule are legatura cu intrebarea, un dinte fara nerv se poate infecta, de aia trebuie sa fie indepartat sau curatat, asta e vorba in intrebare, recurgi la jigniri

| RAY a răspuns:

Alma200033 te duci la stomatolog si ceri sa isi scoata dintele afara in caz contrar se poate infecta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu. Un dinte fara nerv nu putrezeste, nu cade, si nici nu dispare simtul la atingerea sa, din cauza asta.
Daca e tratat canalul, si plombat corespunzator, s-ar putea sa fie chiar mai rezistent decat un dinte cu nerv.
Singurul 'dezavantaj' la moartea/extractia nervului, este ca nu o sa te mai doara dintele respectiv, ci doar gingia, zona din jur.

| PainTech a răspuns:

Nu (neaparat ).
Inseamna ( in principal ) ca la acel dinte nu vei mai simti durerea.

| zăGhost a răspuns:

Dintele acela e mult mai sensibil decat ceilalti (nu ma refer la durere, caci nu va mai durea fara nerv), deci ai sanse mai mari ca in timp sa il pierzi, dar nu e obligatoriu.

| Doja a răspuns:

Nu, nu inseamna ca va cadea. Dintele e mort, d ar poate sta in gura zeci de ani fara probleme.
Caderea dintilor vine de la slabirea gingiei si a portiunii de os in care este infipt dintele.

Cea din urma vine de la migrarea dintilor (plimbarea lor in gura), lipsa dintilor opusi (daca ai dinte sus si nu ai dinte jos, atunci dintele va tinde sa iasa din soclu pentru ca nu e folosit), etc.

De-aia e bine sa ai toti dintii in gura

| alma200033 explică (pentru Doja):

Și dacă am un dinte foarte puțin cariat( o pata) pe dinte nu trebuie scos nervul nu?

| Doja a răspuns (pentru alma200033):

Nervul trebuie scos doar in cazul in care caria a mancat atat de mult din dinte/pulpa incat nervul a fost compromis. Daca ai doar o carie mica se curata, se dezinfecteaza, apoi se pune doar plomba

| Cozmescu a răspuns:

Da și mie mia căzut