| Shadow4Yoou a întrebat:

Un ghid scurt pentru medicamente va rog? Ori in structura "nume medicament: pentru ce se ia" ori "durere/simptom: ce medicamente se pot lua".

P.S.: da am si eu internet insa as dori o lista scurta de la cineva care cunoaste solutii uzuale pentru problemele de sanatate minore de zi cu zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Mai bine scrie tu pentru ce ai vrea medicamente pentru ca lista poate continua la nesfârșit

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu te lua după ghiduri de medicamente de pe TPU. Întreabă un medic / farmacist sau consultă mai multe surse de pe Google.

| Bizon95 a răspuns:

SIGUR, ghidul PERFECT al medicamentelor este... farmacista

altfel, sincer, eu am aflat foarte incet ce medicamente sunt folositoare, internetul si farmacistele incearca sa te ajute cat mai putin, si e o intreaga filozofie de ce fac asta!

si sa iti dau un exemplu de contraintuitiv cand e vorba de medicamente:
medicament care amelioreaza febra, migrena, moderat starea generala de rau si este anti-coagulant
este compus din... acid acetilsalicilic

si se numeste... ASPIRINAAAAA

pana am scris cum se numeste, ai fi stiut despre ce e vorba?

| Donsavas a răspuns:

Exista medicamente antihipertensive,antibiotice,antimicotice,antifungice,antivirale,antidepresive,antipsihotice,antia-nxietate,anti-diuretice, antireumatice, antiinflamatoare, anti-durere, anestezice etc

| AdelinaC a răspuns:

Sunt multe medicamente, chiar si pentru problemele de zi cu zi. Exista aplicatii pe telefon pentru asa ceva