supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Unde gasesc o lista cu ce alimente ar trebui sa mananci intr-o zi ca sa poti spune ca ai un stil de viata sanatos si echilibrat? Sau ce combinatii trebuie facute. Eu combin orice cu chipsuri, pizza, sucuri acidulate si vreau sa renunt la toate. Dar mananc haotic. Nu am 3 mese pe zi, am vreo 10.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Degeaba ti-ar da cineva o lista daca tu vei continua sa ai 10 mese pe zi.

| supadeceapa explică (pentru darrio2007):

Ideea e sa nu mai am. Azi am mancat doar un snitel. M-am abtinut toata ziua. In alte zile la 3 dimineata mancam ciorba, sarmale si-mi faceam clatite.

| Yurisa a răspuns:

Evita alimentele procesate, prajelile, dulciuri si carbohidratii. Recomand iaurturi, fierturi, fructe, legume, carnea de pui

| anais13 a răspuns:

E ok dacă nu ai neaparat 3 mese, oricum cel mai important e micul dejun, el nu trebuie sa lipsească. Atâta timp cât mănânci puțin și des, e ok. Eu așa am făcut și ușor ușor am slabit, făcând și sport bineînțeles. Un pahar de apa simplu sau cu lămâie pe stomacul gol neaparat. Programează-ti paharele de apa ca sa bei cât mai mult, sa te apropii de 2l. Apa ajuta extrem de mult. Încearcă sa nu mănânci după 6-7. Dacă mănânci din 2 in 2 ore câte puțin e perfect! Înlocuiește dulciurile cu fructele. Uita de Fast food, fără sucuri acidulate. Succes!