| Teodorile73 a întrebat:

Unde pot găsi policlinici medicale de familie in București sectorul 6?
Problema este că atunci când vreau sa fac o scutire pe mai multe zile trebuie sa plătesc bani. Așa este peste tot? Ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai dureri de burta si iti este rau te duci imediat la medic, ca din atata lucru nu se dau mai multe zile de adeverinta medicala.
Se dau adeverinte pe gratis doar cand mergi la medic si te vede medicul ca esti intr-adevar bolnav, nu cand te duci dupa cateva zile si ceri concediu medical sau adeverinta medicala pretinzand ca ai fost bolnav, cand in realitate nimeni nu stie daca ai fost sau nu.
De altfel este legal sa te prezinti la medic cand esti bolnav si doar atunci ti se da adeverinta medicala.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Exista cabinete de medici de familie, nu policlinici.
Tu trebuie sa ai medicul TĂU de familie. Este singurul la care te poti duce. Nu te poti duce oriunde.
Nu-ti place scoala, asa-i?

| Teodorile73 explică (pentru darrio2007):

Am cabinet de familie dar vreau să mă mut de acolo
Și da adevărul este că școala pot sa spun ac este o pierdere de timp mai nou

| darrio2007 a răspuns (pentru Teodorile73):

Vei vedea peste cativa ani ce pierdere de timp este acum, in opinia ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Scutirile medicale pe mai multe zile le pot da numai medicii specialisti de boli grave sau spitalul, dupa ce esti internat.
Asadra, ce vri tu nu-ti poate da nimeni, daca vrei scutire doar ca sa chiulesti.

| Teodorile73 explică (pentru Violleta2022):

Nu era vorba doar sa chiulesc daca mă duc și cer pentru câteva zile și spun că am avut dureri de burtă sau mi-a fost rău (aici sunt mai multe la bază) nu îmi dă așa ușor problema este că la alți copii le da fără probleme pe gratis și mă întreb oare cum poate veni asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Teodorile73):

Cand ai dureri de burta si iti este rau te duci imediat la medic, ca din atata lucru nu se dau mai multe zile de adeverinta medicala.
Se dau adeverinte pe gratis doar cand mergi la medic si te vede medicul ca esti intr-adevar bolnav, nu cand te duci dupa cateva zile si ceri concediu medical sau adeverinta medicala pretinzand ca ai fost bolnav, cand in realitate nimeni nu stie daca ai fost sau nu.
De altfel este legal sa te prezinti la medic cand esti bolnav si doar atunci ti se da adeverinta medicala.

| Standt a răspuns:

Tu nu ai medic de familie? De ce intrebi astfel?

| Krs622 a răspuns:

Da, orice scutire in afara de cauza medicala data de un specialist, costa. In lipsa unei probleme reale de sanatate, doar medicul de familie iti poate elibera una gratuit.

| Teodorile73 explică (pentru Krs622):

Am medic de familie dar problema e că nu mai da scutiri gratis daca vin peste o săptămână și vreau pentru o zi îmi spune că mi-a dat destul având în vedere că săptămâna trecută am făcut doar pentru o singura zi
Problema este că vreau să mă mut de acolo unde sunt acum și să găsesc pe cineva mai cu bun simț

| Krs622 a răspuns (pentru Teodorile73):

Atunci cautati un cabinet cu medic de familie, preferabil sa nu fie intr-un centru privat. Legat de cost, intrebati inainte sa va mutati dosarul, banuiesc ca depinde de dr daca doreste sa ceara compensatie in eliberarea unei scutiri. Mult succes! Deasemeni incercati si scutirea scrisa de mana, daca este doar pentru a motiva absentele pe o zi (scrisa gen de parinte, depinde de varsta dvs).