| anonim_4396 a întrebat:

Unde si in ce conditii pot solicita un test pentru virusul covid19-coronavirus? Cat costa si cat dureaza pana vine rezultatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

La medicul de familie

| JulyDreams a răspuns:

Primul pas e un apel telefonic. De pe siteul Ministerului sanatatii:
9. Sunați la 112 dacă aveți febră, tușiți sau v-ați întors din China sau zonele in carantina din Europa de cel puțin 14 zile
http://www.ms.ro/coronavirus-covid-19/
Cred ca tot de acolo poti afla costul si durata.

| Nume6 a răspuns:

Dacă ai venit dintr-o zonă afectată sau suspectezi că ai avut contact cu o persoană bolnavă de Covid suni la 112 iar ei te vor lua cu izoleta sau vor veni la domiciliu să îţi ia probă. Testul este gratis. Rezultatul vine în câteva ore, depinde de cât de solicitaţi sunt, e posibil și într-o zi sau două iar până atunci te pun să stai la domiciliu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Costă 400 lei, dar nu ți se oferă, căci sunt prea puține testere, și se folosesc la cazuri reale, nu pentru oamenii sănătoși.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alverto):

Ce tare, face medicul de familie teste de covid?

Bula
| Bula a răspuns:

Testul pentru COVID 19 nu se face la cerere sau contra cost, doar daca exista suspiciunea de a putea fi infectat.
Daca dai telefon la 112 sau alt telefon de urgenta sau la medicul de familie, atunci vor purta o discutie telefonica cu tine despre starea ta, unde ai umblat, cu cine suspect te ai intalnit etc. In caz de suspiciune vei fi somat sa te izolezi la domiciliu pentru 2 saptamani si vor veni in curand sa-ti faca si testul.
Daca testul iese pozitiv, atunci te vor interna in carantina, pentru observare.
Daca testul iese negativ, atunci vei sta obligatoriu izolat la domiciliu pentru 2 saptamani, sub observatie.
La sfarsitul perioadei de observatie vei putea parasi spatiul de izolare doar daca 2 teste facute la interval de o zi iti ies negativ.

| Alverto a răspuns (pentru suntserios):

Frate eu nu vorbeam de testul de coronavirus, ci că poate să îți facă o analiză în legătură cu febră și durerea de cap, și dacă e așa ești trimis mai departe pentru a face testul la propriu

| danutzu96 a răspuns:

Nu o sa iti faca nimeni asa ca vrei tu. Ti se face doar daca ai venit ditr-o zona afectata si prezinti simptome sau daca ai intrat in contact cu o persoana infectata.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Atat stie, atat scrie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Alverto):

Mergi acolo si-mi spui si mie daca ti-a facut testul.

| Alverto a răspuns (pentru darrio2007):

Mă dar tot mereu te dai tu tare și înțelept, moșule nu îți ajunge? 50 ani man, 50! Gata, hoo, că nu ți-am luat din pâine

| darrio2007 a răspuns (pentru Alverto):

Decat sa critici mai bine te-ai informa inainte sa dai un raspuns.