| anonim_4396 a întrebat:

Uneori, mai ales noaptea aud voci in cap. adica vocile parintilor mei, nu inteleg de ce. sau chiar si acum mi s-a intamplat sa merg pe hol, mama era in bucatarie. si sa o aud pe mama ca ma striga, dar de fapt ea n-a spus nimic..De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Bună, e normal. Probabil eșri obosit/ă și petreci mult timp în familie. Încet, încet, creierul începe să inițieze starea de reverie și astfel se suprapun imaginile reale cu acele voci.

| anonim_4396 explică (pentru Deliiiia):

Sper si eu sa fie asa. Mersii frumos

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Vocile vin din exterior?
Ar putea fi un simptom al schizofreniei.Dar asta vede numai doctorul dupa un control amanuntit.
Mergi la doctorul psihiatru si fa un consult si pentru voci si pentru ipohondrie. Daca el va decide, iti va prescrie un tratament de la care o sa te simti mult mai bine si mai relaxat, fara astfel de simptome crede-ma.

Sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Multumesc frumos.Pot fi si sechele? Adica ii aud certandu-se.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,pot fi si sechele daca ai fost traumatizat de ei in trecut sau daca te afecteaza foarte tare cand ei se cearta, daca o fac des.

Faza e ca nu prea e normal sa auzi voci si mai ales daca ele continua sa le lasi asa fiindca se pot agrava si poti face boala psihica serioasa.De asta ar trebui un consult la doctorul psihiatru.
E doar o parere.
Noapte buna!

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Am inteles. Sper sa fie sechele. Noapte buna si tie!

| Deliiiia a răspuns:

Revin, sper să nu asculți de sfaturi aiurea și să crezi că ai o problemă psihică. Sunt niște fenomene absolut normale despre care lumea nu vorbește și se sperie cand li-i se întâmplă. Dacă îi auzi certându-se e o altă evidență că ți-au rămas impregnate niște scene în subconștient, iar tu încerci să le exteriorizezi. Ești stresat/ă sau obosit/ă?

| anonim_4396 explică (pentru Deliiiia):

Ma culc pe la 3-4-5 dimineata si ma trezesc pe la 2-3. Ore dorm suficient. stresat nu cred ca pot spune ca sunt, dar ma enervez foarte repedee

| Deliiiia a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai un program de somn care nu e tocmai cel corect. Așa făceam și eu în trecut și la fel am avut astfel de experiențe.

| anonim_4396 explică (pentru Deliiiia):

Aa. ok.Deci ma duc acum la un dus si ma bag la somn daca e din cauza asta. Multumesc frumos si noapte buna laughing dar vad ca tu inca te tii de programul asta =]]

| Deliiiia a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur că te-am ajutat, să zicem că în vacanță îmi permit rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Deliiiia):

Pai si eu tot in vacanta ma culc la orele alea laughing In timpul liceului maxim 2-3 si ma trezesc la 9-10. Si toata ziua stau cu capul pe banca =]]

| mihaicelsfant a răspuns:

Hei,putem tine legatura?

| tehno125482 a răspuns:

Se mai intampla