| FunkyGirl_3638 a întrebat:

Mie menstruatia mi-a venit prima data anul asta prin ianuarie pe urma mi-a venit in martie si pana in mai nu mi-a mai venit. Eu sunt si mai grasuta si tin regim. Asa ca eu mai trec din cand in cand pe la medicul endocrinolog sa vada cum e cum regimu caci tin regim tongue. Si in mai i-am spus medicului ca nu imi mai vine menstruatia din martie, mi-a facut ecografie la burtica sau ovare pentru ca cu o seara inainte m-a pus sa merg la toaleta ca a2a zi sa nu mai am nimic in burtica si in ziua in care mi-a facut ecografie m-a pus sa beau apa la greu ca sa am vezica plina tongue. Si mi-a dat Duphaston. A zis ca dupa ce le iau intr-o saptamana trebuie sa imi vina. Asa si a fost. Dar tot nu imi vine regulat, Pur si simplu eu depind de pastilele astea. Mi s-a spus dupa cum tin minte sa iau 10 zile si dupa aia dupa cateva zile o saptamana o sa imi vina asa a si fost iar pe urma cum vad prima pata de sange pe chilot a2a luna sa le iau din nou, dar de unde pata caci nu e nimic straight face. De atunci au trecu 4 luni si cand stiu ca trebuie sa imi vina menstruatia chiar daca nu imi vine iau pastilele. Luna asta (august ) trebuia sa imi vin pe 16 si nimic, inca nu am luat pastilele dar mai astept sad. Oare din ce cauza nu imi vine si mie cum trebuie sad doctora mi-a spus ca din cauza ca sunt grasuta ceva in genu si ca o sa imi vina. Eu tin si regim de anul trecut iar dupa 3 luni de regim unde am slabit 6-7 kg mi-a venit menstruatia. De atunci am mai slabit inca 7- 8 kg. Mentionez ca am 16 ani peste 3 luni big grin.
Oare de ce nu imi vine menstruatia regulat?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! Păi ţi-a venit anul ăsta şi deja ai vrea să fie regulată?! Durează minum 2 ani până se reglează; nu cred că are legătură cu vârsta la care îţi vine. Şi apropo, mie mi-a venit acum 4 ANI şi încă nu e regulată(eu poate chiar am o problemă confused ). Habar n-am când vine.
crying Şi tu vrei să ştii deja data? straight face
Dieta într-adevăr poate dăuna ciclului(ştiu din proprie experienţă) 7 kilograme în 3 luni e în regulă...dar tot regim e. Eu zic să continui dieta ta până ajungi la rezultatul dorit,(Să nu te abaţi), iar apoi mănâncănormal şi ai grijă să acumulezi suficiente calorii.
Eu zic să ai răbdare şi totul va fi bine.
Sănătate!

| newarena1 a răspuns:

Vezi ce fel de pastile iai ca pot sa ingrase! cunosc o persoana care avea 16 ani impliniti si inca nu avea ciclu, s-a dus la doctor, acela i-a prescris niste pastile care din fata cu o figura de invidiat au facut-o intr-o "tanti" cu burta si solduri grase si sini mari si lasati.