| Iustiina a întrebat:

URGENT! Buna. Deci azi... o prietena de-a mea... a lesinat. mi-a cazut din brate. Pentru mine a fost un mare soc. Dupa cateva minute nu a mai avut nimic. Dar acum, spre seara, mi-a spus din nou ca se simte foarte rau. Imi este foarte frica pentru ea. Maine va merge la doctor. dar nu stiu daca din cauza la socul acela sau poate ca e adevarat dar am o presimtire ca i se va intampla ceva foarte grav.sau poate chiar moarteacrying Doamne fereste! De obicei eu cand am mai presimtit unele lucruri s-a intamplat. Imi este atat de frica pentru ea. Azi am dormit putin dupa acel soc, si am visat ca o sa merg la inmormantarea ei, stiu. poate credeti ca nu imi pasa, dar de fapt imi e atat de frica pentru ea. ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TaviSMURD a răspuns:

Lesinurile spontane se datoreaza 65% caderilor de calciu (e ca si cum se ia curentul si vine iar ) lesini dupa care iti revi treptat. Nu este ceva foarte grav. Trebuie mers la doctor in conditiile in care nu ati apelat serviciul de urgenta cand a lesinat (de obicei asa se procedeaza can iti lesina cineva in fatawinking ) Medicul ii va prescrie niste pastilute pe baza de calciu sau in cazul in care analizele ies prost o va interna si i-se va administra calciu perfuzabil. SFAT (sa bea mult laptic si sa manance ceva echilibrat bogat in fibrea salate etc. fara mancaruri grele ) Baftawinking

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ce inseamna pana la urma acest lesin cum este numit de popor? Doctor Ioana Dumitriu, medic primar de medicina de urgenta de la Spitalul clinic de urgenta "Sf. Pantelimon", spune ca analizand lesinul ar trebui sa vorbesti de aproape toata medicina. Fiindca o multime de boli pot conduce la starile de lipotimie si sincopa, asa cum denumeste stiinta medicala acea cadere de-a-n picioarelea cu sau fara pierderea cunostintei. Cand se ajung la camerele de garda ale unor spitale, cei care au lesinat zic ca s-a-ntamplat ceva cu starea lor de sanatate si nu s-au mai tinut pe picioare. Inainte de aplicarea unui tratament, medicul il intreaba pe cel care a trecut prin acest episod neplacut daca a stiut ce se intampla cu el in timp ce zacuze pe jos, ce boli are si ce semne a avut inainte de starea de lesin. Toate acestea pot incadra corect episodul de lesin, pentru a se sti de unde se apuca interventia medicala.

Lipotimia este acea stare de lesin in care omul isi pastreaza cunostinta. El se vaita ca nu s-a mai putut tine pe picioare, a cazut dupa ce l-a luat o ameteala, dar fiind cazut a realizat si auzit ce se intampla in jurul lui, dar nu putea raspunde si nici reactiona. Un exemplu clasic de lipotimie se intampla des duminica la biserica, atunci cand se duc multe femei, de exemplu, fara sa manance, pentru a putea fi impartasite. Ele stau timp indelungat in picioare, in caldura si deodata femeile respective simt ca le ia o sfarseala, vad negru in fata ochilor si incep sa se prelinga spre podea. Cei din jur adesea sesizeaza, o sprijina si femeia este asezata pe ceva. Aceasta lipotimie este deci individualizata prin faptul ca omul nu si-a pierdut starea de cunostinta.

| thealchemist a răspuns:

Cred ca de fapt iti faci prea multe griji, opusul la a nu-ti pasa. deci stai alaturi de ea, orice zice doctorul sprijin-o si nu o lasa sa se simta singura, dar trebui sa te linistesti tu prima data, nu ii vei fi de folos daca esti prea ingrijorata.

| MadisonMDX a răspuns:

Sa nu ii spui de ingrijorarea tha, trebuie sa ii tii morarul sus, spune-i ca nu este nimic grav, doctorul o va face bine

| Vanyum a răspuns:

Probabil tipa e anemica, tu ar trebui sa te calmezi se spune ca atunci cand vezi pe cineva mort acea persoana va muri de batranete, mai am si eu sentimentul ca ceva rau se va intampla dar asa e firea umana inspaimantata de ce s-ar putea intampla.mereu ne gandim la ce e mai rau si asta ne face sa fim pesimisti. deci pe bune calmeaza-te bea o cafea, uita-te la un film relaxeaza-te

| BlackR0se a răspuns:

Ar trebui sa fii mai optimista! Daca spui si te increzi in faptul ca va fi bine, asa va fi :].
Daca nu reusesi, roaga-te :* :* Asta cu siguranta o va ajuta pe prietena ta.
Sper sa se faca bine!:*

| dumbraveanu a răspuns:

Ai un har de care nu esti constienta, vreau si eu sa ti cad in brate happy clarvazatoarea Doriina