| anonim_4396 a întrebat:

De câțiva ani am un mare semn de întrebare în cap.

Acum mai mulți ani o prietena a căzut de la etajul 6 și a murit.

Poveste lunga. Am fost mai mulți copii acolo, in acel bloc în construcții și nu toți eram atenți la ce se întâmplă în jurul nostru și în următoarea secunda am realizat ca s-a întâmplat ceva grav. De atunci încă nu se știe ce s-a întâmplat de fapt cu fata respectiva, a căzut acolo unde era gaura de lift, cum, când și în ce fel nu știm, faza e ca nu a țipat, nu a dat absolut nici un semn ca ar fi căzut, noi abia după vreo 10 minute am realizat ca ea a căzut și zace la subsolul blocului(ca idee, noua ne era frica sa mergem la subsol).

Voi ce credeți ca s-a întâmplat? Și încă o întrebare la care chiar vreau o explicație bună, de ce naiba nu a țipat? Sa zicem ca a întrat pe moment într-un soc pentru ca a realizat ca urma sa cada sau poate a dat cu capul de margini dar în secunda aia avea timp sa reacționeze, eu nu cred chestia asta cu "a dat cu capul și a murit pe loc sau a avut un soc și n-a mai avut timp de reacție", nu ai cum! Mai ales când știi ca ești asa sus! Pana și la scoala când te dai cu scaunul pe spate și realizezi ca era sa cazi(sau urmează sa cazi) reacționezi cu un "ooo, aaaa, iiii" și mai știu eu ce. Cum e posibil sa cada și sa nu se audă absolut nimic în afara de bubuitura aia din cauza impactului? Cum, explicați-mi și mie, cum? Doamne ferește, ne-a mâncat în fund sa mergem în acea zi în locul ala groaznic, la care acum nici nu ma pot uita, da, în prezent încă este acolo

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dilema ta a fost demult rezolvata de Politia care a investigat cazul si probabil ca parintii tai ar fi cei mai in masura sa-ti spuna ce s-a intamplat si cum s-a intamplat, fiindca au fost probabil informati, odata ce tu ai fost printre copii aceia, implicati in joaca periculoasa.
Noi categoric nu te putem ajuta, findca nu am avut acces la investigatia respectiva si nici informatie de Politia locala.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E trist! Ți se face pielea de găină când afli intâmplări din acestea, cu final trist...

A fost întuneric/ semiîntuneric?
Poate că, din neatenție, a făcut un pas greșit și a căzut în gol. Nu s-a asigurat. Ori, in joacă, unul dintre voi a împins-o și...
Scenarii si presupuneri sunt ușor de facut.
Politia, oricum, cred că a investigat accidentul si cazul a fost inchis.

Nu cred că mai poți țipa, in momentele de spaimă, din cauza șocului puternic, poate că in momentele acelea și respirația se oprește, fiindcă nu stii ce ți se întâmplă și nici nu cred că mai poti gândi. E vorba de o fracțiune de secundă, care desparte viața de moarte.
Si chiar daca ar fi scos niste sunete de disperare, credeti ca ati fi auzit-o?
Copiii, in general, tinerii suntem galagiosi de fel, atunci cand suntem intr-un grup, vorbarie multa, zgomotoasă, râsete, poate muzică, nu se straduieste nimeni sa vorbească in șoaptă...

Am observat aici o contrazicere, spui că:

"noi abia după vreo 10 minute am realizat ca ea a căzut"

Apoi afirmi că :

"nu s-a auzit absolut nimic în afara de bubuitura aia din cauza impactului"

Când ati auzit bubuitura, nu ati devenit deloc agitați, incât să aflati ce s-a intâmplat?!

Dacă incă esti afectată, vorbeste cu un psiholog bun și solicită-i ajutor. Până la urmă, trebuie să fii tare și să treci peste...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Relatarea ta a povestirii mă înspăimânta și pe mine, îmi pare sincer rău de ce s-a întâmplat. Dumnezeu s-o aibă în pază!
La început m-am temut să nu fie vorba de vreo sinucidere, dar dacă ziceți că erați copii mici și vă era frică să mergeți la subsol, varianta asta pică.
Medicii legiști au găsit și alte răni pe cadavru în afară de cele cauzate de izbitură? Mă gândesc că vreun nemernic ar fi ucis-o mai întâi, apoi i-a dat drumul. E îngrozitoare această variantă, dar trebuie să o iau în calcul.
În final, poate fata a fost sedată de vreun răuvoitor care mai apoi i-a dat drumul.