| DeCeMaiContează a întrebat:

Mama a fost operata saptamana trecuta(miercurea trecuta)de hernie epigastrica. Operatia a durat 1 ora si a decurs bine. Dimineata de dupa operatie s-a simtit slabita, dar si-a revenit.Ieri seara a durut-o toata burta, dar asta este din cauza ca ii venise ciclul.Astazi este mai bine in sensul ca nu o mai doare toata burta, dar mi-a zis ca are un disconfort si ca taietura o ustura.Tot ieri dimineata s-a dus sa-i scoata nu stiu ce fire de la operatie si i-a scos doar 2 ca cica are un lichid si ca nu poate sa i le scoata pe toate.Se va mai duce si maine ca sa vada daca ii va scoate si celelalte fire,dar crede ca la cum arata zona taieturii(este rosie)ca o va interna din nou(Doamne fereste!). Martea trecuta s-a internat iar duminica a iesit din spital si a venit acasa.oi ce credeti,este normal ca la o saptamana dupa o asemenea operatie de hernie sa aiba neplaceri de genul? Si mie imi este foarte frica ca o vor interna iar(din nou, Doamne fereste de asa ceva!).Voi ce credeti? Nu-mi spuneti sa intrebam un medic deoarece mama se duce oricum maine sa vada daca ii va scoate si celelalte fire.Deci,care credeti ca ar fi cauza acestor disconforturi?
Urgent, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e normal ca vindecarea sa fie insotita de mici neplaceri, chiar unele mai serioase decat cele resimtite de mama ta. E putin probabil sa o interneze, din cate spui pare ca plaga se vindeca ceva mai incet, dar poate merge zilnic la pansat pentru cateva zile daca e cazul, ca sa nu stea in spital. Oricum, si daca ar mai fi internata 2-3 zile, nu e deloc o tragedie sau ceva de care sa te temi, lucrurile merg foarte foarte bine, sunt pacienti care dupa o saptamana de la o operatie de genul asta inca nu reusesc sa stea in fund pe pat

| DeCeMaiContează explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns! Astazi a fost sa-i scoata si celelalte fire si a pansat-o.Dar acum problema este ca nu are scaun... ultima data a avut luni, dar acum nu poate...care sa fie oare cauza? Este normal sa se intample asa ceva in perioada de recuperare?

| Brigaela a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

E normal sa aiba o incetinire a tranzitului. Din cauza asta trebuie sa manance cat mai usor, sa bea cat mai multe lichide si as se plimbe mult de tot. Practic, ar trebui ca toata ziua sa si-o petreaca plimbandu-se prin camera: 10 minute plimbare, 10 minute odihna, apoi 10 minute plimbare, 20 de minute odihna si tot asa, pe toata perioada in care este treaza