| Nico159 a întrebat:

URGENT! Buna TPU! Am o problema :cand trag aer in piept ma doare foarte tare pieptul si tot am senzatia ca nu primesc destul aer.Stiti cumva ce poate fi? Am 15 ani si sunt putin ingrijorata. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Daca ingrijorarea te-ar face mai bine, atunci as recomanda-o.
Medicul de familie iti va da trimitere sa iti faci raze la plamani; sau te va trimite la un medic specialist pneumolog. Mergi deci la medicul de familie. Ce-o fi se va vedea, si ti se va un tratament.

| zilog a răspuns (pentru anonimg):

O sa iasa la raze ca are o usoară răceală, oare merită să bage atâtea substate radioactive in el ca să afle că are o răceală sau mai intâi să bage niște fervex
4 plicuri cu apă fierbinte / zi
nu colrex ca doar fervex-ul e ok dar la farmacie o sa vrea sa iti vanda colrex pentru ca au ei profit de 300% pe când la fervex au profit mai mic

| zilog a răspuns:

Mergi la vraci că sunt mai multe cauze ce pot concura spre a conduce la acesta manifestare, frimituri de pâine alimentare trase in decursul timpului care s-au lipit de cilii de pe trahee, o mică răceală, sau poate lucruri mai grave putin cum ar fi spori virusi ciperci bacterii mucegauri, din cauza sta trebuie sa cauti un vraci bun care sa iti ia cu un clestisor o bucățică din plămâni șă o pună la microscop se cheamă biopsie, nu te speria ca nu mori o sa ia asa cam 3x3mm ca si marime. Dar oricum exista si incercarea de a te repara cu antibiotice prostii din astea fara sa stie neaparat ce ai ci sa te trateze conform sintomelor lucru pe care eu nu il recomand. mai bine sa fii tratat conform analizelor ca sa stie exact ce stafilococul auriu ai tu acolo ca sa iti dea special pentru acel bacil medicamente nu medicamnete asa in general de dragul de a iti da medicamente in speranta ca o sa se repare. cand un vraci stie sigur ce ai stie la ce substate chimice este sensibil acel microb si iti da 1 miligram dintr-o substata chimica si instataneu iti trece in 5 minute daca este un vraci bun.
dar daca este un vrăzitor dinasta alopat care nu face analize iti da tratamete normale pe care ti-le poate recomanda si farmacista.
asta este diferenta intre vraci si vrăjitor a se traduce medic alopat

| DaniTDCI a răspuns:

Fumezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa testul covid, nu glumesc

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este de la covid. Si nu spun asta ca sa nu o sperii. Cu multi ani inainte de aparitia covidului, multi adolescenti se plangeau de astfel de probleme/insuficiente respiratorii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Fara test nici nu ii face nicio analiza la plamani

| Februar30 a răspuns:

Vad ca ai mai scris despre problema asta si lunile trecute.
Pot fi multe lucruri, de exemplu articulatiile din capul pieptului. Si astea pot sa se inflameze si sa doara. Faci mult sport sau te fortezi cu activitati fizice? Sau dimpotriva, duci o viata sedentara si simti toracele mai intepenit? Astea ar putea fi cauze.

| Valy4567 a răspuns:

E un simptom de coronavirus. Nu spun 100% ca ar fi COVID, dar sunt sanse. Mai bine fa-ti testul