| TaviComplicat a întrebat:

URGENT! Mi-am dat cu soda caustica pe pleoapa. Repede, ce trebuie sa fac? Ma ustura! Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Multă apă din abundență și mergi la oftalmologie.
Pa, pa.

| Anca95 a răspuns:

Apa rece din abundenta si rapid la oftalmo!

| mihai69 a răspuns:

Spălare cu apă din abundență (preferabil cu un strop doi de oțet, dar nu e musai) și vizită la camera de gardă la urgență pentru consult de specialitate la oftalmolog.

| Fatamuntilor a răspuns:

Clateste cu multa apa rece, eventual la camera de garda la spital.

| Nelu62 a răspuns:

Multa multa apa si apoi la doctor!

| mihaituneup a răspuns:

Spala-te bine cu apa rece.

| CTMMR a răspuns:

Spalate cu apa rece si ar fi bine sa faci o vizita pana la spital sa nu fi patit ceva

| Fernando777 a răspuns:

Tuarna apa oxigenata pe pleoapa