| JamilaGizeh a întrebat:

URGENT! Mi s-au umflat degetele de la picioare crying Am venit de afara si mi-au cam "inghetat" picioarele, dar nu am stat foarte mult afara.Acum cand am ajuns acasa au inceput sa ma gadile si sunt foarte umflate. Ce pot sa fac?crying (scuze categoria)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Bagă-le în apă fierbinte!
Ai mai putea încerca şi cu sare, chiar daca ţi se pare incomod la început. Bagă sare călduţă( de pe sobă, calorifer) în sosetele tale şi stai la căldură. Sarea o să-ţi menţină pentru o perioadă o temperatură cât de cât normală.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU la "Dragoste & Sex"!

NU mai posta aiurea la alte categorii, doar pe motivul că ar fi mai vizualizate, deoarece ÎNCALCI Regulamentul TPU şi ţi se poate SUSPENDA contul!

De data asta îţi MUT eu întrebarea la categoria potrivită, iar pe viitor să postezi unde trebuie!

Să-ţi răspund şi la întrebare : la ora aceasta NU cred că ar mai avea relevanţă o anumită indicaţie ( pentru problema ta ).
Totuşi, pe viitor, să te încalţi corespunzător ( ghete/cizme comode, să NU fie strâmte, să fie îmblănite şi să ai şosete groase ) pentru a evita astfel de situaţii.
Şi, într-o astfel de situaţie ( ca cea descrisă aici ) NU se introduc picioarele în apă fierbinte, ci în apă CALDĂ ( pentru că încălzirea BRUSCĂ poate dăuna ţesutului ); apoi se iau nişte şosete groase/călduroase ( să NU fie strâmte, pentru a favoriza circulaţia sângelui ) şi înveleşti picioarele într-o pătură groasă pentru a se încălzi treptat.
Poţi bea şi un ceai fierbinte pentru a încălzi întreg corpul.

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Flaviia16 a răspuns:

Sa te gadile sau sa te manance si sa te doara?happy Nu ai ce sa faci happy stai cu ele la caldura si o sa-ti treaca dupa ce s-au incalzit

| NoWomenNoRules a răspuns:

Pune apa fierbinte intr-un vas si bagati picioarele daca nici asa nu inceteaza du`te la urgente

| Nikican a răspuns:

Sugeti picioarele!