| Georgemy2 a întrebat:

Salut, de cateva zile au inceput sa mi se invineteasca degetele de la picioare, azi mi s-au umflat si picioarele, ce sa fac? Ma dor ingrozitor de tare degetele de la picioare si sunt vinete! O sa ma duc la medic, dar dupa data de 7, pana atunci medicul meu de familie are concediu. Oare ii ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi, dar nici sa lasi problmea nerezolvata. Toti oamenii trebuie sa cunoasca fiziologia organismului uman.
Ca ne e greu sau usor, trebuie sa renuntam la obiceiurile nesanatoase.
Cauta sa stai cu picioarele intinse in pat(la orizontala) pentru o mai buna circulatie a sangelui; cauta sa ai intotdeauna caldura la picioare dar si in camera in care stai.
De asemenea noi trebuie sa facem miscare minim 30 de minute/zi: http://youtu.be/1V-IN4zTA3Q?t=2m55s pana la minutul 12. Apoi poti continua cu alergare pe loc https://www.youtube.com/watch?v=mqnW_8MD-bw si tot felul de miscari ale picioarelor. Zilnic; in fiecare dimineata. Mersul pe jos este foarte bun dar intr-un ritm alert.
Vezi tu, sangele coboara la picioare, si gravitatia ajuta inima sa pompeze sangele din ea la picioare; dar inima de una singura nu poate sa readuca sangele de la picioare la ea; muschii picioarelor sunt aceia care ajuta inima sa urce sangele de la picioare la inima. Incaltamintea sa nu te stranga, si sa nu te opresti ca sa nu-ti inghete picioarele.
Mai putina grasime (carne, lapte, branza, oua); problema ta poate fi si de la un colesterol marit. Nu uita sa bei si apa.
Nu neglija lucrul cel mai important: increderea in Bunul nostru Tata ceresc. In camaruta ta, in cuvintele tale cere ajutorul divin; aceasta iti va aduce liniste si pace in suflet. Daca Mantuitorul si Domnul nostru a gasit placere sa aline suferintele tuturor celor care L-au rugat cat a fost pe pamant, la fel o va face si astazi.
"El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui."(Isaia.53:4)

| Nonameagain a răspuns:

Ori ti-a fost frig si ti-au inghetat degetele, ori ai incaltamintea prea mica si iti string degetele, astfel ca singele nu mai circula.
Dar daca se umfla si picioarele, s-ar putea sa fie ceva foarte grav.
Acum nu ai decit o solutie: incaltaminte larga si calduroasa si, multa odihna. Atentie la alimentatie daca ai probleme cu rinichii!

| Georgemy2 explică (pentru Nonameagain):

Daca fac ce zici tu mai sus, o sa treaca de la sine?

| Nonameagain a răspuns (pentru Georgemy2):

Daca este ceea ce banuiesc eu, iti va trece. Daca nu trece intr-o zi, e grav si trebuie sa fugi la urgente, nu stepta medicul de familie.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Fumezi?
Chiar nu vreau să te sperii, dar poate fi ceva foarte grav! Când se va putea, să te duci urgent la medic!
Însă s-ar putea să ai numai niște problemuțe banale, cum ar fi pantofii strâmți sau frigul. Dar nu te duce pe principiul ăsta, mai bine du-te cu răul înainte decât să ignori o problemă gravă.

| Georgemy2 explică (pentru LenoreVoldaren):

Nu fumez, nu beau. Cred ca-i din cauza frigului sau papucilor. Mersi de ajutor big grin

| kitykity a răspuns:

Se poate sa te fi lovit.
http://www.ele.ro/external/templates/default/img/header/logo_elero.jpg
Cand spunem `dureri de picioare` ne referim la orice durere ce se poate manifesta incepand de la degetele picioarelor si pana la regiunea pelviana. Aceste dureri pot fi cauzate de multi factori, unii dintre acestia putand fi localizati in alte zone decat piciorul. De exemplu, unele leziuni la nivelul coloanei vertebrate pot cauza dureri de picioare.

Durerile resimtite in zona picioarelor pot avea diferite manifestari. Ele pot afecta doar o parte a piciorului, cum ar fi genunchiul, sau se pot extinde pe intregul membru si pot fi resimtite ca furnicaturi, dureri ascutite, dureri surde, mancarimi etc.

Unele dureri de picioare se dovedesc a fi, in cele mai multe cazuri, doar niste senzatii suparatoare pasagere, insa altele pot fi semne ale unei afectiuni sau boli foarte grave, capabile sa ne puna viata in pericol.

Durerile de picioare cauzate de traume

Trauma are un inteles medical si unul psihic. In acest caz discutam strict de traumele medicale, cele care se refera la rani, lovituri sau socuri fizice ce pot aparea la nivelul membrelor inferioare. Acestea se pot manifesta prin fracturi, fisuri ale oaselor piciorului, luxatii sau distrugerea integritatii musculare.

Ce nu stiai este ca unele traume ce au loc la nivelul coloanei vertebrale pot cauza dureri pe care le resimti in zona picioarelor. Atunci cand nervul sciatic se inflameaza, durerea poate cobori in jos, pe picior.

Durerile de picioare cauzate de traume pot fi: fracturile, rupturile musculare, luxatiile si entorsele, ranile deschise sau loviturile care provoaca sangerari interne.

Alte cauze ale durerilor de picioare

Bolile vasculare, diabetul sau chiar unele forme de cancer pot declansa durei de picioare. Problemele vasculare sunt foarte periculoase deoarece daca sangele nu mai circula corect prin muschi in timpul mersului, pacientul poate ajunge la amputarea membrului afectat.

Tromboza coronara, circulatia periferica a sangelui deficitara, alcoolismul, anumite forme de cancer, Zona Zoster sau artrita sunt si ele afectiuni ce pot avea ca simptome durerile de picioare.

Este foarte important ca atunci cand simtiti mancaturi sau furnicaturi in degetele de la picioare frecvent, va confruntati cu dureri persistente in zona membrelor inferioare, sau aveti dureri de picioare aparute din senin care par sa nu mai treaca, contactati urgent medicul deoarece este posibil sa fie semn de cancer sau o alta boala grava ce va poate pune in pericol viata.

| walkeR1 a răspuns:

Cred ca e de la circulatia sangelui