| c0pil1n a întrebat:

Urmeaza sa merg la un control.
Pe scurt am facut un rmn pentru ca am avut o durere in spate care a coborat pe piciorul drept si prin testiculul drept pana in talpa piciorului. Iar mai tarziu o senzatie de amortire a piciorului.
Rmn-ul a iesit perfect si am mers mai departe la un neurochirug. I-am explicat tot si i-am spus ca durerea cateodata se muta si pe partea stanga.
A spus: Daca durerea migreaza inseamna ca am primit curent si in niciun caz nu este vorba despre o hernie. Ei bine acum durerea ramane doar pe partea dreapta(doar in picior)
Daca ridic ceva sau cand primesc curent incepe sa ma doara.
Exista posibilitatea sa am o hernie inghinala? La ce doctor trebuie sa ma duc ca sa verific partea inferioara?
De ridicat nu ridic nimic dar pot sa fac cardio? Sa zicem ca am hernie, pot sa alerg sau mai bine fac o pauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Hernia inghinala apare atunci cand o portiune de intenstin coboara si patrunde in canalul inghinal.Acest lucru poate fi congenital, deoarece nu a existat o inchidere corecta dupa ce testiculele au coborat din abdomen inaintea nasterii, sau poate fi dobandit din cauze precum slabirea musculaturii sau a activitatii fizice intense de exemplu.

Daca ar exista o hernie inghinala, primul simptom ar fi o proeminenta la nivelul abdomenului, de obicei dureroasa care ar crea disconfort si asimetrie stanga/dreapta.

Simptomele herniei inghinale nu sunt aceleasi ca in cazul herniei de disc pe care tu suspectai ca o ai, dar in cazul careia medicul neurochirurg ti-a infirmat suspiciunile.

Daca totusi doresti sa mergi mai departe si sa investighezi aceasta suspiciune, diagnosticul de hernie inghinala este pus de catre medicul chirurg.

Durerea pe care o resimti ar putea avea alte cauze, unele chiar banale precum postura in timpul activitatilor fizice sau in timpul somnului, insa pot exista si motive mai serioase, este adevarat.
De aceea, inteleg de ce este important sa descoperi cauza. Sper sa reusesti sa sa poti corecta acest lucru.

Numai bine!

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

DAP, esti pe duca
sa iti fie tarana usoara

nu, NUUUU, pentru ca ai durerea aia (la care sper sa te ajute doctorul... SIIII, SA TE FACI BINE) ci pentru ca vii aici si te astepti la explicatii...
explicatii la care DOAR UN DOCTOR iti poate raspunde, NU NOI
imi pare rau!

| Vântulalb a răspuns:

"Daca ridic ceva sau cand primesc curent..."
Deci, medicul a avut dreptate!