| daniela_7403 a întrebat:

Urmez un tratament din buruiene, jumate de lingurita de coada soareciului si jumate de galbenele, de 3 ori pe zi(o luna), pentru dereglari menstruale.Imi poate dauna cumva la alte organe interne? mentionez ca am incepat sa veau fara ca sa cer sfatul medicului, cineva mi-a recomandat tot aici de pe TPU.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca iti poate dauna in vreun fel, dar nu mi se pare intelept sa iei tratamente recomandate pe TPU pentru o problema destul de serioasa.

| fabiola a răspuns:

Se spune ca daca femeile ar cunoaste valoarea tamaduitoare a cozii soricelului, nu ar mai calca-o, vara in picioare! Daca este administrat corect, nu are de ce sa-ti faca rau!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca este vorba numai de o luna, nu are cum sa-ti dauneze. In primul rand nu este cantitate mare de planta pe zi. Si apoi, sunt trei cani de ceai si atat. Referitor la organele interne, din contra, aceste doua plante sunt minunate pentru sistemul digestiv si respirator. Galbenelele au un efect cicatrizant, sunt indicate in boli ale ficatului, in inflamatii ale colonului. Coada soricelului are un efect antiinflamator atat la nivelul sistemului digestiv, cat si la nivelul sistemului respirator. Consulta, bineinteles si un medic, dar iti va spune la fel. Aceste plante au doar un efect curativ. Pentru dereglari serioase, nu este gluma, adreseaza-te medicului. Nu cred ca se rezolva numai cu ceaiuri.

| SweetCandy a răspuns:

Uite eu am baut ceai de coada soricelui o cana 2 pe zi, aveam aceeasi problema si acum e relativ okbig grin nu iti dauneaza ba din contra!

| waXonwaXoff a răspuns:

Totusi du-te la un doctor, ca cei de pe TPU iti dau sfaturi dupa ureche! Sau contacteaz-o pe brigaela in privat, ea e medic!

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

| waXonwaXoff a răspuns:

Da, il arde. Toti decolorantii contin derivati de apa oxigenata, dar mai contin si chestii protectoare pentru par. asa ca mai bine foloseste o vopsea sau un decolorant, nu apa oxigenata

| daniela_7403 explică:

Ok, dar nu le beau totdeauna dupa masa, si nu totdeauna la aceeasi oara, adica de 3 ori pe zi dar nu in fiece zi la aceeasi oara, pot sa beau chiar si dupa masa, poate fi ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa bei la ceai de galbenele cat poti duce si coada soricelului la fel, nu dauneaza, poti face totusi o pauza de 10 zile o data la 30 de zile, ca sa isi faca efectul, altfel organismul se obisnuieste cu ele si nu mai au efect.Coada soricelului poate da, dar numai uneori stari de agitatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intampla nimic, dar fa pauza aceea de 10 zile si contacteaza pe dr cadar ai sa-l gasesti cu google, este homeopat online, sunt preparate homeopate din plante pentru dereglare de menstra. Avem mai multi medici pe site, cauta doar unul care lucreaza intr-un spital, ceilalti stiu doar teorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice buruiana cu efecte curative are si contraindicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coada soricelului poate provoca in caz de supradozare ameteala, diaree, eruptii, tromboflebita.
Galbenelele provoaca hipotensiune, in caz de supradozare, in rest nu am gasit contraindicatii,
Ce inseamna in exces : peste 15 gr zilnic. Punga de la plafar are 50 de grame, deci numai daca consumati zilnic mai mult de un sfer din continutul unei pungi ceea ce nu cred ca este adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi du-te la un doctor,ca cei de pe tpu iti dau sfaturi dupa ureche!Sau contacteaz-o pe brigaela in privat,ea e medic!

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.