| Laurentziu1234 a întrebat:

V-am întrebat ieri despre cât de nesănătoasă e shaorma dar acum vreau să știu despre pizza. Ce e așa nesănătos la ea? Nu e nimic prăjit si nu are sosuri ca la shaorma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nici pizza nu e cea mai sanatoasa.
Depinde la ce o raportezi.
Nu e mai sanatoasa decat o salata, desigur.
Dar e mai sanatoasa decat shaorma, de exemplu.

Da, poate avea multa coca.
Dar pentru asta sunt pizzele cu aluat subtire.
Nu are sosuri (in afara de ketchup)
Si depinde bineinteles de compozitie.
Maslinele, ardeiul, ciupercile, porumbul, rosiile etc sunt sanatoase.

Ba chiar cand eram copil, pizza m-a facut sa iubesc maslinele si ciupercile (pe care le uram) deci ii sunt recunoascatoare happy

Prima data mancam masline si ciuperci in pizza. Altfel nu voiam.
Pe urma m-am obisnuit cu ele si am inceput sa le consum si in alte mancaruri.
Deci pe mine pizza m-a ajutat, ca sa zic asa happy

Sunca e iarasi sanatoasa (nu toate mezelurile sunt rele asa cum cred unii, unele sunt chiar extrem de sanatoase). Cum ar fi matache macelarul.
Nemaipomenita in proreine.
Cantitatea de sodiul e singurul,, defect" ca sa zic asa la matache macelarul, dar mai mult de vrro 70 de grame de sunca oricum nu se afla intr-o pizza!

Branza iarasi e buna (poate fi intr-o cantitate prea mare in pizza), dar pana la urma nu o mancam in fiecare zi.

Da, aduna si pizza multe calorii.
Si nu e recomandata chiar zilnic.
Dar ingredientele sunt sanatoase.
Iar pizza e o alternativa mult mai buna decat alte produse fast food (shaorma, cartofi prajiti).

Pizza are multe calorii pentru ca are foarte multe ingrediente la un loc si sunt diversificate.
Dar ce contine o pizza influenteaza aproximativ cu 70% valoarea energetica a iei, deci nu stiu sa zic cu certitudine. happy

Oricum este un aliment diversificat, nu e prajeala in el, are multe legume, are putin amidon, deci e chiar o alternativa buna!

Mai ales pizza aia facuta in cuptor.
Si sa vezi bucatoarul cum modeleaza aluatul.
Pe urma cum scoate pizza aia din cuptor.
Si sa simti mirosul ala proaspat de brutarie.
Minunat happy

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aluat mult
+ mozarella este o branza cu multe grasimi

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Plus grăsime în aluat, grăsime în mezeluri...

| Lukasssz a răspuns:

Pai nu e nesanatoasa.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Este bună si sănătoasă dacă nu exagerezi să mănânci mult