| anss23 a întrebat:

V-ati confruntat vreodata cu anxietatea sociala? Cred ca majoritatea oamenilor au avut sentimentul acela de timiditate in anumite situatii dar cu timpul au reusit sa treaca peste. Insa unii dintre noi ne confruntam cu aceasta problema pe termen lung, eu am fost mereu genul de persoana foarte timida,inchisa in sine iar acum am probleme mult mai mari, simt multa anxietate in aproape orice situatie sociala, mi se face rau, respir greu cand trebuie sa vorbesc cu cineva, am stima de sine foarte scazuta. Daca e cineva pe aici care a avut experiente similare si ati reusit sa treceti peste, ce sfaturi ati putea sa imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Dap.Eu aveam sentimentul ala in orice situatie in care erau si oameni.Nu suportam gandul sa-i privesc cum vorbesc fara nici o problema, iar eu cand voiam sa spun ceva parca mi se punea un nod in gat.Din cauza sentimentului acesta nu m-am putut integra in colectivul din scoala generala.
Urma sa vina liceul, si mi-am promis ca se va schimba ceva odata cu intrarea mea intr-un alt colectiv.Pana sa se termine clasa a 8-a, m-am inscris la un curs intr-un domeniu care ma interesa, mai ales in scopul de a cunoaste oameni noi, de a vorbi, de a-mi spune parerea si de a invata ceva nou.Acesta a reperezentat primul loc unde ma puteam exprima in totalitate, unde a descoperit oameni faini din toate locurile, prieteni noi si faptul ca mai am de muncit ca sa ajung la un anumit nivel in domeniul acela.
A venit liceul.Nu am stat sa astept prima zi,eram prea nerabdatoare sa astept,voiam ca vacanta sa se termine odata si asta pentru prima data in viata mea laughing) Am cunoscut viitoarea colega de banca din anul respectiv,ba chiar ne-am intalnit inainte de scoala,simteam ca impreuna cu ea pot spune orice tampenii imi vin in cap. Dupa am cunoscut mai multe persoane din noul colectiv,sa nu intelegi ca stau cu toti sau ceva,nu doar cu un grupulet micut de prieteni, dar mie mi se pare un progres enorm.M-am imprietenit cu elevi din alte clase, am inceput sa ma pun in tot felul de situatii incomode doar pentru a ma obisnui, pentru a ma scoate dintr-o bula a vietii mele care nu-mi convenea: m-am dus la cateva activitati desfasurate de liceu.
Inca sunt timida uneori, mai ales daca eu cunosc pentru prima data o persoana, dar pe parcurs totul se schimba.Nu cred ca sunt un exemplu perfect,mai am mult de evoluat in acest sens,dar cred ca sunt in directia buna.
Inchisa in sine sunt si eu,dar am descoperit ca problemele por fi rezolvate mai usor daca le discuti si daca vezi si alte puncte de vedere asupra lor. Tocmai pentru asta,m-am pus in diferite situatii,la inceput e greu, dar te vei obisnui.
Cu stima de sine mai am de lucrat si eu, uneori o am ridicata alteori foarte scazuta insa si aici este un progres de la joasa mereu happy Pe mine m-au ajutat prietenii si diferse exercitii de pe net pentru cresterea ei, dar ma repet mai am de lucrat.
Sfatul meu este sa te pui in tot felul de situatii incomode, o sa ti se para un chin, dar e singura solutie.Inscrie-te la orice activitati, spuneti tare si raspicat orice gandesti, uita-te in oglinda mai des si in fiecare zi spuneti ceva de care esti mandra. Daca vrei, putem sa mai vorbim prin mesaje (de pe TPU nu pe intrebare ), sa-mi spui cum progresezi.Bafta happy

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In viata daca esti timid alti vor fi in fata ta, nu te considera inferior in fata altora ca vei fi calcat in picioare de majoritatea

| dannyel86 a răspuns:

Salut! O problema nu se rezolva pana nu o infrunti. Unele poate trec de la sine, dar in cazul multora dintre probleme e nevoie de interventia noastra. happy
Da, si eu am suferit de aceasta anxietate sociala, dar nimeni nu te vede si nu te valorifica daca stai intre patru pereti sau te feresti de lume. Poti fi o companie placuta, un bun partener de dialog pentru cineva, dar trebuie sa iesi si sa vorbesti cu lumea, sa interactionezi cu ea.winking Si eu m-am axat in ultimii ani pe socializarea online, dar luand contact direct cu lumea am redescoperit, dupa multa vreme, ca e mai interesant asa. Si ca am multe de spus si de vazut in exterior. big grin
E foarte comod sa stam in carapacea noastra si fii sigur(a) ca noi consideram ca asa e normal. Privit din exterior, poate nu e tocmai cum trebuie. Unii pot considera ca suntem bolnavi, ca avem o problema sociala. Si, chiar daca e asa, trebuie sa gasim o solutie. happy
E ca mersul pe bicicleta. Prima data mai greu, mai timid, dar ulterior nu ti se va mai parea o povara. Dar trebuie sa faci ceva, sa vina de la tine, pentru a te putea bucura de aceasta schimbare in bine.winking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Seroxat, Zoloft.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste bloguri de dezvoltare personala uite te la videoclipuri motivationale citeste articole ne pe net cum sa scap de timiditate care sunt pasii sau mai scrie cum sa am incredere in mine niste simple cautari te pot salva. Cititul ajuta foarte mult mai ales ca dupa o sa iti creeze depedenta si o sa vrei sa afli cate un lucru nou in fiecare zi.Vei fi o alta persoana daca vei acumula multe cunostinte plus nu o mai ai aceeasi gandire.Pe mine toate astea m-au ajutat pe parcusul timpului parca sunt o alta persoana nu ma mai recunosc acum analizez mai bine lucrurile si cunosc mai bine lumea plus culturile lor.

| DovleacTurbat a răspuns:

E fix ca atunci cand vrei sa scapi de o fobie trebuie sa o înfrunți. Socializeaza cu oamenii, nu pe Facebook ci in realitate. Un simplu Buna ziua si ce faci te vor ajuta extrem de mult.

| Betty12345678 a răspuns:

Da,eu inca am problema asta, nu imi place sa fiu in centrul atentiei si prefer ca atunci cand ies pe afara sa fie cineva cunoscut langa mine.

| Zoltan_Paljanos_1985 a răspuns:

Da te înțeleg perfect. Și eu mă simt, de multe ori așa. Ar trebuii, să ieși de mai multe ori în lume, și să scapi de această frică. Poate ai nevoie de un prieten mai bun pe lângă tine, care e mai vorbăreț.happy

| Chemical_Reactions_1979 a răspuns:

Sa fi mai (nesintit) si vei trece cu bine peste!