| StefanAdrian911 a întrebat:

Si-a facut cineva vreodata detartraj dentar? In ce consta si la ce ajuta? Doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheDarkDragon a răspuns:

E o metoda prin care iti curata dintii, si in special spatiul dintre dinti.Si ajuta la indepartarea tartrului de pe dinti, tartrul poate provoca multe alte chestii naspa deci e bine sa-ti faci unul cam la un an sau doi.Nu doare doar ca nu este nici prea comfortabil.Eu am auzit ca poate sa te dea si cu spray, care amorteste gingiile, mie de exemplu nu mi-a dat nimic, dar nu e ceva insuportabil si dureaza putin oricum.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu este o durere insuportabila, nici nu trebuie sa doara, mai ales daca se aplica spray!

| MihaiNicu23 a răspuns:

De durut nu doare, detartrajul este o procedură stomatologică prin care dentistul curăță dinții, adică îndepărtează tartrul de pe suprafața dinților folosind fie instrumente ultrasonice, fie instrumente manuale, fie aer comprimat. De cele mai multe ori, primele două metode de detartrare se combină, pentru un rezultat optim.
Acesta previne bolile parodontale, prelungeste viata dintilor si este mai ieftin decat tratarea dintilor bolnavi.

| TheRealFantasy a răspuns:

Da.
E o tehnica folosita pentru albirea dintilor, multi spun ca distruge smaltul dentar dar eu cred ca nu si persoanele competente iti vor spune tot ca nu e adevarat.
Nu doare, se face (ar trebui cel putin sa se faca) anestezie, cu un spray de preferat local pe gingie apoi cu o injectie (neaparat) care iti va amorti o zona intreaga. laughing

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Daca ai dinti cat de cat albi nu te sfatuiesc sa-ti faci, mentine-i asa cu sare.