| anonim_4396 a întrebat:

V-ati intrebat vreodata de ce foarte multi se drogheaza? de ce sunt atatia fumatori? si de ce mai sunt legale tigarile? de ce oamenii se apuca de fumat? si in cel mai rau caz si copii de la varste destul de fragede? http://www.youtube.com/watch?v=TA3lH0EUK_g uitati-va aici inainte sa fumati o tigara sau sa incepeti sa fumati este ceva intre viata si moarte fumatorii=cancer=moarte ( asta in timp ) nefumatorii = fara cancer= viata pana cand dai coltu la batranete trimiteti linkul asta http://www.youtube.com/watch?v=TA3lH0EUK_g la toti din lista de messenger, pe facebook, poate asa oamenii nu se vor mai apuca de fumat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Tot ce provoacă dependenţă nu este bun nici sănătos!
Fumatul este o patimă. Odată ce ai căzut în această patimă, cu greu mai ieşi de acolo.
De ce se droghează şi fumează, păi răspunsul este foarte simplu doar că ţine de mai mulţi factori:
1.Anturajul.
Prietenii fumează/droghează atunci te îndeamnă şi pe tine. Chiar dacă din prima, se întâmpla, să refuzi, dar odată şi odată cedezi.
2.Curiozitatea.
Vrei să vezi şi tu cum e să fumezi/droghezi şi apoi continui, amagindu-te că te face să te simţi bine, te relaxează şi că te poţi lăsa oricând.
3.Problemele vieţii, stresul.
Te împinge uneori la anumite gesturi necugetate printre care şi la fumat, alcool, droguri etc.
Cu siguranţă sunt şi alţi factori, aceştia fiind cei mai des întâlniţi.
Concluzia:
Nu înţeleg ce satisfacţie simţi atunci când fumezi, mai ales vara la vreo 40 de grade, după ce e foc afară, mai bagi foc şi în tine.
Iar problema cea mai mare este că tu ca şi nefumator, trebuie să înghiţi fumul celor din jur atunci când stai intr-un parc, de exemplu sau în alte locuri publice.