| anonim_4396 a întrebat:

V-ati lasa fiica sa primeasca vaccinul impotriv cancerului de col uterin, desi nimeni nu garanteaza eficacitatea lui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu. N-am o parere prea buna despre tot felul de vaccinuri care apar din neant si sunt "testate" pe populatie. Sa mai treaca vreo 50 de ani, sa vedem ce efecte a avut la persoanele care il primesc azi.

Laur
| Laur a răspuns:

Mai cata lipsa de informare sad

Cum adica nu este eficient? Daca n-ar fi eficient nu l-ar mai face nimeni si nici n-ar fi aprobat.

Dmonik, ce analize iti exclud riscul de a te infecta cu HPV? Orice persoana se poate infecta cu HPV, iar vaccinul previne aceasta infectie. Zi-mi si mie ce test ai facut de poti spune ca "Eu am facut testul si pentru ca nu exista niciun risc, nu m-am gandit nici ca eu sa -l fac!"

| mioara a răspuns:

Da de ce nu daca este un vaccin aprobat, lumea tb mai mult informata de repercusiunile vaccinului eu asa cred.

| eni a răspuns:

Nu! Am citit efectele adverse, si m-au ingrozit.sunt postate pe internet daca te intereseaza.

| denyy a răspuns:

Am o fetita de 12 ani si s-a pus si aici pro asta nu am fost de acord si nu sunt ori ce ar fi, odata ce ei nu garanteaza de ce as face asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara sa aiba analizele facute, cu siguranta nu! Daca ar exista nesansa, ca in urma analizelor, sa se constate ca exista posibilitatea sa faca o asemenea bolala, probabil ca m-as interesa si as apela la vaccin, ca unica alternativa! Eu am facut testul si pentru ca nu exista niciun risc, nu m-am gandit nici ca eu sa -l fac!
De ce i l-as face ei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare ca titlul este complet aiurea. Cum adica vaccinul nu este eficient? Pai si testele care spun ca este cel mai eficient vaccin de pana acum vorbesc tampenii? Sau incepem sa aberam pe tema unor conspiratii medicale. Credeam ca site-ul acesta e mai serios. Macar sa fie impartial daca tot nu cunoaste toate datele!

| gadeamarc a răspuns:

Intrebarea presupune un raspuns speculativ, asa ca nu este corecta. Acest "garanteaza" poate avea mii de fatete si conotatii. Pe aceasta planeta relativa, nimeni nu iti poate garanta, cu adevarat, nimic. Fac aceasta scurta introducere, tocmai pentru ca vaccinul anti-HPV este un vaccin suficient de garantat ca sa fie considerat un fapt benefic pentru omenire. De ce am pune problema incepand cu "desi", atata timp cat el este eficient. Niciun medicament al lumii nu este garantat ca rezolvare sigura a problemei de sanatate pe care o ai. La aceasta intrebare nu raspund, chiar daca am o fiica de vaccinat, tocmai pentru ca mi se pare incorecta.

| gadeamarc a răspuns:

Nu este cazul sa aberam despre viata oamenilor, domnilor care puneti astfel de intrebari tendentioase! Vaccinul asta este garantat, ca si vaccinurile pe care le faceti din prima zi de viata, fiecare dintre voi!