| justafreak a întrebat:

Am facut primele doua doze din vaccinul anti HPV (vaccinul pentru prevenirea cancerului de col uterin) iar a treia doza urmeaza sa o fac peste 6 luni. Daca imi voi incepe viata sexuala inainte de a face si a treia doza, ar putea aparea complicatii? Eficacitatea vaccinului va scadea? Sau chiar ar putea deveni nula?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, cel mai indicat e sa te informezi inainte, mergand la medic sa iti dea indicatiile necesare, dar din cate stiu nu e nicio problema daca iti incepi viata sexuala inainte de a lua a treia doza, poti sa stai linistita, ca nu apar complicatii si nici eficacitatea vaccinului nu va scadeawinking.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deocamdata vaccinul nu este complet eficient si, daca partenerul tau este infectat cu HPV, este posibil sa iei boala, caz in care vaccinul nu va mai avea nici un efect sau rost. Daca chiar nu mai poti astepta 6 luni (desi ar fi recomandabil), folositi prezervativ la fiecare act sexual. Desi nu e 100% eficient impotriva transmiterii HPV, te va ajuta.

| madagascar a răspuns:

Asteapta sa faci si a treia doza pentru ca sa fi protejata 99, 9%, nu mori daca mai astepti 6 luni, dupa aia faci ce vrei

| otherwise a răspuns:

Daca iti incepi viata sexuala inainte de vaccin, esti protejata doar 50%, daca ti-l faci cand esti virgina sansele de prevenire sunt de 99. 9%

| justafreak explică:

Da, usor de zis. in orice caz, am sa consult si un medic. multumesc pentru raspunsuri.