| AdellaAdella a întrebat:

V-ati pus aparat dentar din acela invizibil?(incognito)va rog spuneti-mi cat costa, cat trebuie purtat etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Rominutza_Romy_1994 a răspuns:

Costa 2000 de euro pe arcada la Clinica Magic Dent din Bucuresti. Intr-adevar pare scump, dar totusi decat o masina la banii aia as alege aparatul. E estetic, mai eficient decat cele clasice si are risc redus de aparitie a cariilor. Eu sunt hotarat sa-mi montez unul. Si mie mi s-a parut scump cand am auzit prima data, dar totusi sanatatea e priceless.

| RainbowVomit a răspuns:

Eu am de aprox 6 ani aparat dentar vizibil si sincer nu deranjeaza foarte tare.
Si eu am vrut sa imi punt aparat "invizibil" si atunci mi-a fost explicat:
Cel "invizibil" nu este facut din inox ci dintr-un material din ceramica(daca sta cineva aproape e posibil sa-l observe)
Daca dam la o parte discretia are doua dezavantaje(enorme)
1. la cel din inox (pe care il am eu)(vizibil) se pot reaplica bricketii(chestiile care se pun pe dinti)(ei sunt lipiti cu un daziv special); adica in timp se mai dezlipesc........la cel "invizibil" nu se mai pot reaplica si va trebu sa iti cumperi unul nou.
2. Pretul unu aparat dentar fix(inox) este de aprox 400 lei luat de la stat fara sa platesti medicul iar cel din ceramica 800 lei in aceeasi conditie.

Atentie: Sunt medici care aplica un dazejiv foarte puternic pe dinti(se gandesc ca tu sa nu vii peste o luna sau doua sa iti lipeasca la loc) care se indeparteaza extrem de greu(am un coleg care a fost la Iasi si a pus adeziv din acesta si a trebuit pilit cu freza ca sa il scoata). Eu petest la 3 saptamani si imi cada cate in bricket dar nu imi e frica ca imi plieste dintii
Te rog ai grija la acest aspect; ai incredere in ce iti spun eu ca am aparat de 6 ani(mai trebuie sa il tin pe cel de jos)
P.S. Dupa 5-4 saptamani trebuie sa te duci pentru ati schimba arcu(sarma aceea dintre bricketi) si costa aprox 200 lei fara a plati medicul si o sa-l printa cu niste mici elastice de diferite culori(pe care le alegi tu)
Sper ca ti-am fost de ajutor! big grin

| RainbowVomit a răspuns:

De purtat depinde de cat de strimbi ai dintii (de problema ta dentara)