| AnaNuSuntPa a întrebat:

Cat costa un aparat dentar normal fara pietricele si sa nu fie invizibil, normal vreau? big grin Si cam cat timp trebuie purtat daca Ai doar 2 dinti de sus strambi mai mult si 4 de jos mai putini strambi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alialinu75 a răspuns:

Preturile variaza de la o clinica dentara la alta si depind si deproblemele stomatologice pe care le ai. Pentru o dantura perfect sanatoasa se pot gasi aparate dentare la pretul de 5-6 milioane iar pretul acestora poate ajunge chiar pana la 20 de milioane.
Timpul de purtare este de asemenea relativ de la un caz la altul. Perioada variaza intre 6 luni si 3 ani.

| AnaNuSuntPa explică (pentru alialinu75):

3 ani? wow..ar fii un chin pentru mine, sincer l-as purta cam 1 an, maxim 2 pentru ca mi-e frica si o sa faca toti glume ca am gard in gura si nu stiu ce chestii... sad si cred ca o sa mi se schimbe si vocea adica o sa fiu raraita sau sasaita si nu imi place delocc sad si am auzit ca prima luna cand il porti trebuie sa bei decat lapte cald, si sa mananci numai iaurturi si chestii moi.

| alialinu75 a răspuns (pentru AnaNuSuntPa):

Nu ti sa va schimba vocea de loc da e nevoie sa mananci alimente moi pentru ca sa nu te doara dinti, e mai greu in primele zile apoi te obisnuiesti
P.S:nu tine cont de parerea altora importanta este sanatatea ta

| MeMike a răspuns:

Aparatul meu a costat 1800 ron. Doctorul mi-a spus de la inceput ca o sa il port maxim 2 ani. Aparatul nu iti schimba vocea delor. Partile nasoale sunt ca se vede si ca dupa ce mergi la control si iti schimba sarmulitele alea subtiri te dor dintii 2-3 zile. In an acest timp nu poti manca nimic tare pentru ca te dor foarte tare. In legatura cu prietenii, o sa se obisnuiasca ei. Am o colega care are aparat dentar si dupa ce am vazut-o de cate-va ori cu aparat dentar nici nu am mai observat ca il poarta. Cred ca atunci cand il scoate o sa mi se para foarte ciudat. happy