| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Azi tocmai mi-a venit ciclul si i-am promis prietenei mele ca merg cu ea la strand si chiar vreau sa merg și eu azi. e prima data cand am ciclu si merg la strand si am O O O intrebare
Daca intru in apa fara tampon se intampla ceva? Am auzit ca in apa ciclul se opreste si mi-am pus tamponul acum vreo 20 30 minute si de abia daca a curs ceva de abia se vede ...nu imi ziceti sa folosesc Ob am doar 14 ani. Va rog mult sa fiti seriosi sad funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU ai voie să intri în piscină când ai menstruaţie!

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu ai ce sa cauti in piscina sub nicio forma, e o regula minima de bun simt si igiena. Nu este sanatos nici pentru tine nici pentru ceilalti. E ca si cum m-as pisa eu in piscina.

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Cel mai bine este sa NU intri in apa!
Si in nici un caz sa nu stai fara absorbant extern!
Balaceala placuta data viitoare! happy

| adrryana a răspuns:

Deci......prima mentruatie are un flux nu prea mare,nici macar culoarea nu este ca a sangelui, ci putin mai maronie(evident depinde de la persoana la persoana). Intr-adevar ciclul se opreste cand face contact cu apa, dar reporneste imediat dupa, doar daca vrei sa risti, dar asa poti atrage toate privirile celorlalti datorita lichidului rosu ce se scurge pe picioarele tale. dupa contactul cu apa e posibil ca menstruatia sa fie mai abundenta sau mai putin abundenta.sa nu excludem faptul ca in aceasta perioada igiena unei fete trebuie sa fie ca la carte,in aceasta perioada suntem predispuse la anumite infectii, sa nu uitam se clorul din apa, pielea noastra e foarte sensibila.
Sfatul meu e sa mergi cu ea la strand, dar nu vei intra in apa, vei face doar plaja. poarta o pereche de pantaloni scurti cu un sutien.sa ai la tine absorbante servetele uscate si intime(se gasesc in supermarket).nu iti face griji, te vei distra, pentru ca vei fi alaturi de prietena ta, si daca mai vine cineva cu atat mai bine, nu sta retrasa comunica bea un suc.plus ca iti face bine sa iesi de cat sa stai in casa
Ps.nu uita de crema solara, sa te hidratezi, si ai grija la insolatie.
Distractie placuta!

| veveritza12345 a răspuns:

Te sfatuesc sa nu intri in apa spre binele tau

| Tudorache_Crysty_1999 a răspuns:

Pentru binele tau, nu intra in apa.