| Clauudikta a întrebat:

Ieri mi-a venit ciclu. Prima data nu a curs mult, dar apoi, a inceput sa curga destul de mult...Si pe tampon am vazut si cheaguri de sange...este in regula?
Si...inca o intrebare: Cum ar trebui sa merg la scoala? Cu fusta sau pantaloni? (eu as alege fusta fiindca este laga si comoda iar prin pantaloni, fiind mulati aproape ca se vede tamponul.)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! In primul rand orice fata se sperie macar o data cand vede cantitati enorme de sange, trebuie sa te sperii doar daca ai hemoragie... Daca chiar ti-e frica iar relatie dintre tine si mama ta nu e una bazata pe incredere poti apela la ginecolog, iar in privinta a carui obiect vestimentar sa adopti eu as merge pe pantaloni negrii sau inchisi la culoare fiind ca daca te patezi si mai uiti si de tampon se poate prelinge pe picioare si vei impietri de rusine. Poarta un tricou mai lung si asa nu vei avea nicio problema.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este ok si te poti imbraca la scoala ince te simti tu mai bine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi, este NORMAL ca menstruaţia să-ţi vină şi cu cheaguri.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

La şcoală să te îmbraci cu haine închise la culoare ( preferabil pantaloni, dar să NU fie mulaţi ), te "verifici" DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare, te ceri şi în timpul orei ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt normale cheagurile la CM.
Fusta e OK. Oricum pana luni va curge mai putin, asa nupti fa griji.

| h3r a răspuns:

Te poți trezi și cu picioarele pătate! Deci în niciun caz fustă. Te poți păta foarte ușor.
Îți iei blugi deoarece sunt mai groși ca material, ori altceva mai închis. Și nu te vei simți niciodată comod într-o fustă în zilele de menstruație, asta e o prostie. Și apropo, dacă te referi la colanți...da, ai dreptate. Mai este câte o disperată care apare cu el la vedere.

Și da, apar cheaguri! Este normal.

| Myvoiceroman a răspuns:

Felicitari ca ti-a venit. Poarta blugi.