| deea31 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Dau funda si vot! De Sambata ma doare gatul si sunt un pic racita. Dar pe zi ce trece amigdalele ma dor din ce in ce mai tare, de fapt mai ales amigdala dreapta, dar oricum ma ustura si ma dor amandoua de nu mai pot, de abia pot sa inghit si sa vorbesc! Va rog sa imi ziceti ceva remedii! Cat mai repede, nu mai suport! Sunt foarte deranjante...va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Buna deea!
Solutia corecta sunt:antibioticile( sunt singurele care te vor scapa cu siguranta de aceasta problema)
Insa e alegerea ta daca mergi la medic sa-ti prescrie el tratament,sau poti merge direct la farmacie si iti va prescrie direct farmacistul( e alegerea ta). insa antibioticele sunt solutia.
Pana atunci te sfatuiesc sa bei ceaiuri calde(deci nu fierbinti) caci vei inrautati situatia.
Cat mai multe ceaiuri calde(de menta,de musetel,ssau de galbenele). Ceaiul e indicat sa il indulcesti cu miere si sa adaugi lamaie(contine vitamina C si intareste sistemul imunitar>
Si ai grija sa mananci bine(daca mananci putin iti va scadea sistemul imunitar si boala va trece mai greu)
Daca inghiti greu mananca multe sube, si lapte caldut si alte mancaruri moi( de ex mere rase cu biscuiti rasi)
Si mai poti lua pentru a ma "inmuia durerea" strepsils, sau alte dropsuri de supt pentru dureri in gat.,
Deci mergi la farmacie si fa intocmai cum tia-m spushappy
INsanatosire!

| alecx4music a răspuns:

Du-te la un consult ca nu dureaza mult si nici nu doare. Decat se uita la amigdale si iti spune exact ce ai: Io zic sa nu te tratezi dupa ureche. Se poate sa ai rosu in gat, sau doar amigdala inflamata, sau oreon. Cel mai bine du-te la un control. Insanatosire grabnica!

| 3TeoDora3 a răspuns:

Hey stiu cum e eu de abia mi-am revenit uite du-te la farmacie si ia-ti Florisept e ft bun si rezultatele o sa le cunosti a doua zi