| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Va rog ajutor! Sunt foarte speriata.Sora mea m-a lovit in san si acum cand pun mana simt ca e mai tare acea parte in care m-a lovit si mai simt si o usoara durere in locul respectiv din cand in cand chiar daca au trecut cateva zile de atunci.Este grav? Ar trebui sa merg la medic? Mentionez ca am 17 ani.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca este doar un cheag (hematom). Pune niste comprese cu apa rece cateva zile. Daca la 10 zile de la traumatism mai simti ceva acolo, du-te la medic. Sa stii ca o singura lovitura nu declanseaza cancer, asa cum gresit se crede. E nevoie de mai multe traumatisme mici si repetat (sute, mii).

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mosu, ceea ce spui tu este doar o credinta populara, practic imposibila. E doar o coincidenta ca pe locul acelui traumatism a aparut o tumora.

| katala a răspuns:

Lovitura fiind recenta nu cred ca ai motive de ingrijorare. Totusi trebuie sa urmaresti evolutia, si in caz ca durerea si simptomele nu dispar ar trebui sa ajungi la un medic!

| MadQueen a răspuns:

Da.Ar trebuii sa te duci la doctor.Cu lucruri de genul acesta nu este de glumit. Nu sta sa astepti sa vezi ca sa intampla. De la o chestie de genul acesta pot aparea complicatii foarte mari, cum ar fi cancerul. Nu vreau sa te sperii. Poate ca nu este nimic grav dar nu este bine sa stai si sa nu faci nimic. Du-te la un control si afla ce este acel lucru, ok?
Eu iti tin pumnii si sper sa nu fie nimic grav.

| ikram a răspuns:

Nu ai motive de ingrijorare, este normal dupa o lovitura (chiar si nu foarte puternica) sa te doara cateva zile si sa se simta asa.
vezi cum te mai simti si daca te mai doare, mergi si fa o ecografie ca sa te linistesti nici nu costa mult, in jur de 20 de lei parca.

| Aysa19 a răspuns:

Pff pai ce mai stai? Du-te la medicsad...

Nu te juca cu din astea e sanatatea ta :*

| DarkMusic a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi sa te consulte un doctor. daca durerea persista nu cred ca este un semn bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi la medic, e ceva serios care trebuie tratat cu atare, speram sa nu fie nimic care sa creeze probleme, dar pentru a te asigura du-te la medic. Iti tin pumnii. Bafta!

| mosu_9772 a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie sa o contrazic pe brigaela si nu vreau sa te speri dar exact din aceeasi cauza a murit mama mea dintr-o lovitura banala la san s-a format un nodul cancerigen foarte periculos a fost la cluj i-a fost extirpat sanul dar cancerul deja se imprastiase in organism iar duca 3 ani a murit din cauza acestuia sfatul meu este sa mergi de urgenta la medic