| anonimmmmm a întrebat:

Va rog am nevoie mare de ajutor: eu va zic simptomele mele si voi spuneti-mi care a trecut prin asta sau macar se pricepe la psihologie : unele lucruri pe care le-am facut in trecut, greselile din trecut carora nu le dadeam nici o importanta, imi par acum adevarate tragedii, toata ziua imi vin doar ginduri negre in minte, doar spre seara mi se imbunatateste dispozitia deoarece se apropie timpul somnului si ma linisteste acest gind pentru ca doar in somn nu simt aceasta stare, daca am parte de o stare mai buna aceasta nu dureaza decit foarte putim timp dupa care devin din nou agitata si speriata.Este oare aceasta depresie? Am consultat medicul, primesc tratament dar vreau sa stiu daca sunt in depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sentimentul de autoinvinovatire, de culpabilitate, de tristete sunt intr-adevar simptome ale depresiei. Dar, spre deosebire de altele, depresia este una dintre suferintele psihicului care se VINDECA! Insanatosire grabnica, draga mea!

3 răspunsuri:
| sudsuinededouaori a răspuns:

Ai incercat sa intalnesti prieteni, sa iti faci un iubit, sa cunosti lume, sa iesi in oras, sa te distrezi ca in felul asta sa uiti de gandurile urate pe care le ai? Daca doresti imi poti da id tau sa vb despre lucruri care te pot face fericita si care sa te faca macar sa uit de chestiile astea. Cred ca numai asa te poate ajuta cineva, restul e de natura medicalea la care sincer nu cred ca se pricepe nimeni de aici, decat daca chiar e un psiholog bun.

| ÐÄĎĄ a răspuns:

Eu cred ca da esti in depresie

| Vlad_ViRuss_1994 a răspuns:

DA esti, si eu patesc la fel dar am reusit sa ma auto-corectez prin diferite activitati!