| ada2113 a întrebat:

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat: am stari de greata in fiecare zi de aproape un an - nu vomit insa, nu ma doare stomacul (doar in partea drepta simt niste intepaturi). La analize mi a iesit ca stomacul este foarte lenes nu trimite spre digerare decat foarte lent, ca as avea gastrita iar helyobacter absent(deci nu-i problema). Acum iau Omeran, gastrofait si tin regim dar fara succes starile de greata nu dispar. Ce analize ar trebui sa mai fac simt ca mi se intoarce stomacul, de la ce ar putea sa mai fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Incearca sa nu mai folosesti sub nici o forma apa de la robinet.Cauta un izvor de unde sa-ti procuri apa zilnica de baut.Si eu am trecut prin asa ceva greturi, balonari care nu au cedat cu nici un tratament medicamentos.Incearca sa tii constipatia la distanta.Pentru aceasta sunt suficiente cateva prune uscate zilnic pe care le consumi sub forma de compot. Zeama de varza murata iarasi este buna pentru constipatie.Este foarte simplu.Pa cuvant si multa sanatate.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar putea fi de la colecist. O diskinezie biliara sau chiar o litiaza biliara ar putea sa-ti de greturi. Ar mai putea fi pe fosnd psihic. Eu cand sunt foarte stresata sau foarte obosita am greturi ingrozitoare fara dureri, fara varsaturi. Imi trece daca constientizez ca sunt pe fond psihic si incerc sa-mi controlez emotiile sau daca dorm.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Brigaela are dreptate cu colecistul ...as mai completa ca si in afectiuni ale ficatului pot aparea greturi... fa analize si la ficat si la colecist si ecograf neaparat la ficat si colecist ...sanatate multa

| bunica a răspuns:

Draga ada in primul rand trebuie sa-ti faci o ecografie sa nu fie colecistu. eu am avut asemenea probleme si m-am operat, sa stii ca-i operatie usoara.eu i-ti doresc sanatate multa

Răspuns utilizator avertizat
| mihaela76 a răspuns:

Se spune ca dupa un tratament cu Omeran de 1 luna greturile ar trebui sa dispara. Cred ca un regim alimentar atent realizat si constientizat (este important sa-ti placa ce mananci), dar si eliminarea stresului sunt solutia.