| jojododo a întrebat:

Va rog daca stie cineva un remediu impotriva starii de greata si voma( nu sunt insarcinata).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Greata poate fi combatuta si pe cale naturala cu ceai de menta, iar voma poate inceta consumand "coca-cola", cate putin una doua inghitituri, iar dupa care o pauza de 5 minute se poate bea din nou in cantitate mica. Am avut situatii in care copilul a vomat si un medic pediatru mi-a recomandat aceasta forma de "tratament" si sa stii ca a fost benefica. Asa cum ti s-a mai spus insa voma este doar efectul, iar tu trebuie sa depistezi cauza. Daca este doar stresul s-o iei mai incetul, sa te calmezi si totul va reveni la normal. Daca in schimb ai baut multa cafea si nici nu ai prea mancat, sa stii ca un consum ridicat de cofeina poate da un asemenea efect, aca ca urmareste ce a produs acest disconfort pentru tine si daca nu poti sa depistezi, si voma continua, mergi la medicul de familie, pentru a vedea ce tratament trebui sa aplici, pentru ca, prin voma poti sa te deshidratezi si atunci este periculos pentru organismul tau. Multa sanatate.

| doinaa a răspuns (pentru mariana):

Beau Coca Cola de mai bine de un an de zile si aproape 2.5 l pe zi! ..acum intampin problema cu starea de voma.iar cu Coca Cola nu mi-a trecut ba dimpotriva, mai rau imi face..am mancat o shaorma si pentru prima data in 20 si cv de ani imi este rau de 2 zile..am incercat aproape toate remediile insa cel mai bine pe moment este sa elimini dupa care sa consulti un doctor.Parerea mea!

| mariana a răspuns (pentru doinaa):

Draga mea, consumul unei cantitati asa de mari de coca-cola este periculos, in raspunsul pe care l-am dat in anul 2009, m-am referit strict la cel mult o jumatate de kg.de coca-cola, pe zi, pe care sa o consumi cate o inghititura, la intervale de timp, pentru ca, intr-adevar opreste greata. Cand iti este greata nu poti manca shaorma, aceasta este o mancare
grea si care sta mult in aer liber si se poate altera, mai ales in sezonul cald, asa ca asemenea mancaruri trebuie evitate.
Daca continua greata si dupa ce ai eliminat mancarea indigesta, atunci este clar ca, poate fi vorba de o toxiinfectie alimentara ori de o entero-viroza, care trebuie tratata la indicatia medicului de familie ori a medicului gastroenterolog.
Trebuie o rehidratare cu ceai de menta cate o lingurita din 5 in 5 minute, precum si cu apa sarata (o lingurita la un pahar de apa) care de asemenea se consuma cate o lingurita, iar urmatoarea lingurita va fi de apa combinata cu bicarbonat de sodiu alimentar( tot o lingurita la un pahar de apa), pentru a primi sarurile necesare ce s-au eliminat prin voma si eventual diaree, precum si pentru a reechilibra aciditatea organismului, motiv pentru care se consuma apa cu bicarbonat.
Trebuie tinut regim prima zi doar ceaiuri si lichide, iar daca voma a incetat, de a doua zi se poate manca regim strict, la indicatia medicului de familie.
Un gand bun si multa sanatate

| nicky a răspuns:

Poate fi pe fond psihic, daca ai o perioada stresanta sau ai avut atunci asta e cauza. La fel am patit si eu si nu stiam ce am, am fost si la medici, am luat si tratament si tot nu scapam de raul acela, de greturi si varsaturi, cum am terminat cu stresul s-au terminat si acele stari.

prfml
| prfml a răspuns:

La mine functioneaza lamaia sau eventual ies la aer. Ca medicament nu stiu sa iti fac o recomandare pentru ca eu foarte rar iau medicamente.

| rael a răspuns:

Consulta un medic care sa depisteze ce anume iti provoaca aceste stari, pe langa stres, pot fi cauzate si de o boala ascunsa.

| Zoombe3 a răspuns:

Medicament : Metroclopramid. Eu il folosesc si este foarte bun.

| BluePuff_3062 a răspuns:

Metoclopramid.Este foarte bun, iti trece intr-o secunda. Poate fi si din cauza stresului.

| Onutzu a răspuns:

Incearca cu lamaie.

| doinisor a răspuns:

Sint medicamente, eu folosesc emetiral tablete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stresul provoava senzatii de voma si greata, sau problemele cu ficatul. Incearca si evita starile care te duc la nervozitate, nu consuma cafeina si mergi la un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de la ce ti-e greata, urmareste si vezi si ce ai mancat sau care e motivul reala de la care ti-e greata

| Naomi67891 a răspuns:

Salut! Te pot ajuta! Exista 2 motive pentru care ți-e greață și vomiți:
1: Nu mănânci când trebuie; Trebuie sa mănânci dimineața, la amiaza și seara. Dacă mănânci puțin dimineața și mai mult la amiaza, sa știi ca nu te ajuta cu nimic!
2: Probabil ai probleme cu fierea, dar nu este absolut deloc grav; Îți pot da un tratament fără medicamente:
-mănâncă pâine prăjită cu unt și sare;
-bea multe lichide: Ceai de menta, apa minerală ( Apa minerala este foarte buna când vomiți sau ai stări de greata) și trebuie musai sa bei ceai de Coada Șoricelului; (Coada Șoricelului este o planta, și dacă nu bei acest ceai o sa îți treacă intr-un timp îndelungat);
-mănâncă un sandwich din pâine prăjită, unt, sare și carne, dar carnea sa fie fără grăsimi sau condimente artificiale;

Sper ca te-am ajutat! Apropo, acest regim trebuie sa-l ții timp de 5 zile, și dacă nu bei ceai de Coada Șoricelului va trebui sa ții regim 6 zile! FUNDA?